22.01.2010
Ajankohtaista

Uutta Pelastusarmeijan Haitin avustustyöstä

Enemmän kuin viikon ajan ovat Haitin asukkaat yrittäneet selviytyä tuhoisan maanjäristyksen aiheuttaman kivun ja kärsimyksen kanssa. Kuten usein tällaisissa olosuhteissa paikallisen Pelastusarmeijan väki on ollut välittömästi auttamassa ihmisiä huolimatta kuolemanhädän kokemuksista ja omista menetyksistä.

Kansainvälinen Armeija-tiimi tukee yli 700 Pelastusarmeijan paikallista työntekijää, ja sillä on kokemusta onnettomuuksien aputyöstä.

Kansainvälinen henkilökunta pitää toimipaikkanaan pääkaupunki Port-au-Princeä. Everstiluutnantti Lindsay Rowe, Pelastusarmeijan Karibian territorion ylisihteeri, sanoo, että se alue, jolla Pelastusarmeija työskentelee on eräs vaarallisimmista Port-au-Princessä. Paikallisviranomaiset ovat varoittaneet lehdistöä välttämään sitä turvallisuussyistä, ja se on merkinnyt sitä, että Pelastusarmeija on saanut vähän tilaa kansainvälisen lehdistön Haitin raporteissa.

Pelastusarmeijalla on 60 vuoden kokemus toimimisesta tuolla alueella, ja se on liikkeenä hyvin arvostettu. Monet rakennukset ovat tuhoutuneet ja jotkut ovat täysin käyttökelvottomia maanjäristyksen seurauksena. Hätätoimia, ruoanjakelua, lääkinnällisiä palveluita ja yleishuoltoa ja –tukea on koetettu järjestää.

Pelastusarmeijan klinikka toimii äärimmillään monien lääkinnällistä apua ja jälkihoitoa tarvitsevien hyväksi. Klinikka toimii yhdessä jakelu- ja ruoanjakokeskuksen kanssa.

‘On ihmeellistä, miten kaikki on järjestetty niin lyhyessä ajassa. Välittömästi maanjäristyksen jälkeen klinikka alkoi toimia ensiapuasemana kun uhrit ilmestyivät välittömästi hoitoa varten. Amerikkalainen lääkintäryhmä kykeni pystyttämään kaksi leikkaussalia vakavammin loukkaantuneita varten. Kahdeksan lääkäriä työskentelee klinikalla ja ryhmä auttoi enemmän kuin 200 potilasta maanantaina 18. tammikuuta ja noin 300 potilasta tiistaina. Epäonneksi heidän varastonsa vähenevät’, Rowe sanoo.
Kaiken kaaoksen ja sekaannuksen keskellä tuhoalueella klinikan henkilökunta iloitsee tällä viikolla kolmen vauvan syntymästä. ’Paikassa, missä on ollut niin paljon kuolemaa ja kipua, on ihmeellistä nähdä merkkejä uudesta elämästä’, sanoo Mike Caffull Lontoosta.

Suurelle urheilualueelle aivan Armeijan alueen takana on kokoontunut lähes 12 000 ihmistä, jotka ovat luomassa asuma-aluetta. Se on hyvin ahdas ja ilman peruspalveluita. Pelastusarmeija keskittää tukensa Port-au-Princessä tähän yhteisöön, vaikkakin suunnitelmia on tehty myös oheisille toiminnoille muissa kaupungeissa.

Tähän asti avustusryhmä on jakanut ruokaa yli 18 000 ihmiselle ja järjestänyt, että juomavettä on mainitulla urheilualueella saatavilla, jakanut vaatteita ja antanut telttoja. Lisää telttoja on pian tulossa.

Eräs seuraus maanjäristyksestä ja sen jälkijäristyksistä on se, että paikallinen väestö on liian peloissaan mennäkseen mihinkään rakennukseen. useimmat jatkavat elämistä ja nukkumista ulkona kaduilla, puistoissa ja alueilla, jotka ovat etäällä mahdollisesta putoavien rakennusosien vaarasta. Eilen, 20. tammikuuta, jälkijäristys vaikutukseltaan 6,1 Richterin asteikolla osui alueelle ja aiheutti uusia auttamisongelmia avustustyöntekijöille heidän yrityksissään jakaa todella tarvittuja ruokaa ja vettä.

Avustusryhmältä puuttuu lääkintätarvikkeita, ruokaa, vettä ja henkilökohtaiseen hygieniaan liittyviä tarvikkeita. Jamaikan Pelastusarmeija on varannut neljä suurta konttia, jotka lähetetään laivalla Kingstonista saapumaa Haitiin joko Cap Haitissa tai Port-au-Princessä.

Laadittu everstiluutnanttien Lindsay Rowen ja Mike Caffullin raporteista