Julkaistu 13.7.2021 10:00

Hurrikaani Elsa: Pelastusarmeijan katastrofiapu Karibialla ja Floridassa

Atlantin hurrikaanikauden 2021 ensimmäinen myrsky, joka sai nimen Elsa, aiheutti tuhoja Karibialla. Tuuli repi kattoja, kaatuneet puut ja voimalinjat tukkivat teitä. Tulvat uhkasivat myrskyn reitillä olevia yhteisöjä. Pelastusarmeija on tarjonnut hätäapua sekä Saint Lucialla että Barbadoksella.

Elsa oli Barbadoksella ensimmäinen maahan suoraan iskenyt hirmumyrsky sitten vuoden 1955. Myrskyn lähestyessä pääministeri Mia Amor Mottley ilmoitti, että hallinto tekee yhteistyötä Pelastusarmeijan ja muiden järjestöjen kanssa ihmisten auttamiseksi. Pelastusarmeija varautui myrskyyn kokoamalla hätäavuksi ruokaa ja vaatteita.

Saint Lucian pääkaupungissa Castriesissa sijaitseva Pelastusarmeijan osasto määrättiin hätämajoituspaikaksi. Kapteeni Derrick Mitchell sanoi: ”Olemme valmiina tekemään ruokaa evakuoiduille. Olemme valmiina auttamaan.” Myrskyn iskettyä Pelastusarmeija valmisti satoja lämpimiä aterioita sekä suojaa tarvitseville ihmisille että avustustyöntekijöille.

Elsa iski heikentyneenä Yhdysvaltoihin Floridan osavaltioon 7. heinäkuuta. Kuten yleensä äärimmäisissä oloissa, Pelastusarmeija oli valmiina ottamaan käyttöön liikkuvat kanttiinit ja muut apuvälineet. Tampan alueen johtaja, majuri David Swyers sanoi: ”Kun tarve tulee, me saavumme paikalle. Meillä on osaava henkilökunta, isot yksikkömme pystyvät valmistamaan tuhansia aterioita, ja saamme 50–60 yksikköä liikkeelle milloin vain.”

Kansainvälisen päämajan uutinen

Uutinen 15.09.2026

Yhdessä pelastettu pala Porvoota

Kun monille porvoolaisille rakkaan päiväkoti Solhemin tulevaisuuden kannalta välttämätön kattoremontti tuli ajankohtaiseksi, Pelastusarmeija pyysi viime syksynä apua. Porvoolaiset, yksityiset lahjoittajat ja lopulta myös eduskunta vastasivat kutsuun. Nyt yli 110-vuotiaan talon uusi katto valmistuu ja Solhemin lapset saavat jatkaa arkeaan rakkaassa päiväkodissaan.
Uutinen 14.09.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.
Artikkeli 14.09.2026

Turvallisuus

Istuin neuvotteluissa, joissa pohdittiin psykologisen turvallisuuden merkitystä työpaikalla. Niin moni tekijä vaikuttaa siihen, miten me jaksamme töissä. Yksilötasolla se voi tarkoittaa sitä, että uskallamme olla oma itsemme ilman pelkoa tai yhteisötasolla sitä, että uskallamme ottaa yhteisiä riskejä ja uskallamme jopa tehdä virheitä. Me olemme toistemme työilmapiiri, ja meidän tulee hoitaa suhteitamme hyvin.
Artikkeli 08.09.2026

Lähisuhdeväkivalta – särö maailman onnellisimmassa maassa

Suomi on valittu jo yhdeksännen kerran peräkkäin maailman onnellisimmaksi maaksi vuoden 2026 World Happiness Reportissa. Raportissa on vertailtu suomalaisten itsensä kokemaa elämänlaatua yhteiskunnassa muiden maiden vastaaviin mittareihin. Keskimääräinen hyvinvointi ei kuitenkaan merkitse sitä, etteikö yksittäisillä ihmisillä olisi vaikeuksia elämässään. Lähisuhdeväkivalta koskettaa monia ihmisiä, enimmäkseen naisia.