Julkaistu 13.7.2021 10:00

Hurrikaani Elsa: Pelastusarmeijan katastrofiapu Karibialla ja Floridassa

Atlantin hurrikaanikauden 2021 ensimmäinen myrsky, joka sai nimen Elsa, aiheutti tuhoja Karibialla. Tuuli repi kattoja, kaatuneet puut ja voimalinjat tukkivat teitä. Tulvat uhkasivat myrskyn reitillä olevia yhteisöjä. Pelastusarmeija on tarjonnut hätäapua sekä Saint Lucialla että Barbadoksella.

Elsa oli Barbadoksella ensimmäinen maahan suoraan iskenyt hirmumyrsky sitten vuoden 1955. Myrskyn lähestyessä pääministeri Mia Amor Mottley ilmoitti, että hallinto tekee yhteistyötä Pelastusarmeijan ja muiden järjestöjen kanssa ihmisten auttamiseksi. Pelastusarmeija varautui myrskyyn kokoamalla hätäavuksi ruokaa ja vaatteita.

Saint Lucian pääkaupungissa Castriesissa sijaitseva Pelastusarmeijan osasto määrättiin hätämajoituspaikaksi. Kapteeni Derrick Mitchell sanoi: ”Olemme valmiina tekemään ruokaa evakuoiduille. Olemme valmiina auttamaan.” Myrskyn iskettyä Pelastusarmeija valmisti satoja lämpimiä aterioita sekä suojaa tarvitseville ihmisille että avustustyöntekijöille.

Elsa iski heikentyneenä Yhdysvaltoihin Floridan osavaltioon 7. heinäkuuta. Kuten yleensä äärimmäisissä oloissa, Pelastusarmeija oli valmiina ottamaan käyttöön liikkuvat kanttiinit ja muut apuvälineet. Tampan alueen johtaja, majuri David Swyers sanoi: ”Kun tarve tulee, me saavumme paikalle. Meillä on osaava henkilökunta, isot yksikkömme pystyvät valmistamaan tuhansia aterioita, ja saamme 50–60 yksikköä liikkeelle milloin vain.”

Kansainvälisen päämajan uutinen

Artikkeli 13.05.2026

Yhteinen suunta: Lasten iCare-myymälä

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan Lasten lomakodilta löytyvään lasten "iCare-myymälään".
Artikkeli 06.05.2026

Elämän esteiden yli uskon voimalla

20-vuotias aitajuoksijalupaus Antti Sainio ei säväytä vain tuloksillaan ja kisamenestyksellään, vaan myös sillä, että hän uskaltaa rohkeasti uskoa – ja näyttää sen myös maailmalle.
Uutinen 01.05.2026

Hepen matka halki Suomen on alkanut!

Vapunpäivän aamuna 1.5. vietettiin Heikki ”Hepe” Tanskasen hyväntekeväisyysjuoksun lähtöön siunaamista Pelastusarmeijan Temppelillä. Hepe juoksee seuraavien kuuden viikon aikana 1 843 kilometrin matkan Helsingistä Jäämerelle. Hepe askeltaen lapsiperheille -tempauksen tavoitteena on kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen, jolla tuetaan vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa.
Lehdistötiedote 28.04.2026

Hyväntekeväisyysjuoksu halki Suomen – varoja Pelastusarmeijan kautta lapsiperheille

Heikki ”Hepe” Tanskanen lähtee vapunpäivänä 1.5. Helsingistä 1843 kilometrin hyväntekeväisyysjuoksulle kohti Jäämerta. Hepe askeltaen lapsiperheille -tempauksen tavoitteena on kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen, jolla tuetaan vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa.