Julkaistu 25.3.2024 15:17

iCare secondhand -myymälä avautuu Tampereen Koskikeskuksessa 2.4.2024

 

Pelastusarmeijan uusi iCare secondhand hyväntekeväisyysmyymälä avataan 2.4.2024 Tampereella kauppakeskus Koskikeskukseen. Kaikkiaan Pelastusarmeijalla on 15 iCare- ja kirpputorimyymälää ympäri Suomea.   

iCare-myymälöiden valikoima keskittyy edullisiin ja laadukkaisiin asusteisiin ja vaatteisiin sekä astioihin ja kodin sisustustavaroihin. Tuotevalikoima houkuttelee kaiken ikäisiä hyvän mielen ostoksille. 

Koskikeskuksen myymälään on helppo tulla joko julkisilla kulkuvälineillä tai omalla autolla, sillä kauppakeskuksesta löytyy runsaasti parkkitilaa. Myymälä sijaitsee 0. kerroksessa Tokmannin ja K KoskiHerkun läheisyydessä. 

iCare kauppakeskus Koskikeskus  

Hatanpään valtatie 1
33100 Tampere
puh. 044 7577963 
Avoinna ma–pe 10–20, la 10–18, su 12–18 

Lisätiedot  

iCare secondhand -myymälätoiminnan vastaava  
Heli Suomi  
[email protected]
puh. 044 532 3645 

Pelastusarmeijan myymälät ovat olleet osa suomalaista katukuvaa jo 1970-luvulta lähtien, ja se on Suomen suurimpia secondhand-ketjuja. Ostamalla ja lahjoittamalla hyväkuntoisia vaatteita ja kodin käyttötavaroita iCare-myymälöihin tuet Pelastusarmeijan tärkeää hyväntekeväisyystyötä.  

Lisätietoja: pelastusarmeija.fi/myymalat/icare  

 

Artikkeli 14.03.2025

Kumppanuuskeräys - yhdessä auttamista ja rukousta

Pelastusarmeijan kumppanuuskeräys toteutetaan tänä vuonna 16.3.–13.4. Keräyksen kautta olemme mukana auttamassa yhteisöjä, perheitä ja lapsia kumppanuusmaissamme. Mikä on kumppanuuskeräys? Keitä sillä autetaan? Onko se muutakin kuin hyväntekeväisyyttä? Pelastusarmeijan naistyön sihteeri, majuri Anna Kotrikadze vastaa näihin kysymyksiin.
Artikkeli 07.03.2025

Varaston veikkoset

Tampereella sijaitsee Pelastusarmeijan myymälätoiminnan pohjoinen varasto. Varastomiehet, autonkuljettajat Risto Lehtomaa ja Oleg Kurgi ovat työskennelleet lukuisia vuosia varastolla, jossa on yli kolmekymmentä vuotta tehty yhteistyötä Tampereen aikuiskoulutuskeskuksen kanssa ottamalla työharjoitteluun maahanmuuttajien kielikurssin opiskelijoita. Myös Oleg on tullut työyhteyteen tätä kautta.
Artikkeli 03.03.2025

Grönlannin Pelastusarmeijassa kuljetaan rinnalla

Kaukana pohjoisessa 20 000 asukkaan pääkaupungissa Nuukissa toimii Pelastusarmeijan osasto, jossa työtä johtaa kapteeni Nathanaël Münch. Grönlantilainen kulttuuri poikkeaa monin tavoin siitä, mihin olemme tottuneet, ja se näkyy myös paikallisen Pelastusarmeijan työssä. Tanska ja Grönlanti kuuluu samaan kumppanuuskeräysryhmään Suomen ja Viron kanssa. Nyt on oivallinen hetki tutustua tähän mielenkiintoiseen kohteeseen ja työtä luotsaavaan kapteeniin.
Uutinen 28.02.2025

iCare secondhand -myymälä avautui Itikseen

Pelastusarmeijan viimeisin iCare secondhand hyväntekeväisyysmyymälä avautui perjantaina 28.2.2025 Helsingissä kauppakeskus Itiksen uuteen secondhand-keskittymään.