Julkaistu 23.11.2018 06:00

Ihanien kohtaamisten joulupata

Keräys, joka tuo joulun tuhansille, on jälleen alkanut internetissä: joulupata.fi. Ensi kuun puolessavälissä tutut padat ilmestyvät myös katukuvaan. Onnistunut joulupatakeräys vaatii lukuisien työntekijöiden ja vapaaehtoisten työpanoksen kautta Suomen. Ilman vapaaehtoisia joulupatavahteja keräys ei ole mahdollinen.

Eräs näistä arvokkaista työntekijöistä on ohjelmasektorin assistentti Heidi Vuorenoja. Heidin ympärivuotiseen toimenkuvaan kuuluu avustuspyyntöjen käsittely niiltä paikkakunnilta, joissa ei ole Pelastusarmeijan osastoa tai sosiaalipisteitä. Lisäksi Heidi hoitaa Nummelan lomakotiin liittyviä toimistotöitä.

 Joulupatakeräys on aivan oma lisänsä Heidin työnkuvaan. Tuleva keräys on Heidin neljäs.

– Joulua kohti vauhti kiihtyy! Välillä tuntuu, että joulu on joka päivä, Heidi naurahtaa.

– Tehtävät ovat moninaiset. Ensinnä ovat avustukset. Ihmiset lähettävät jouluavustushakemuksia ja minä käsittelen ne ja vastaan niihin. Haen luvat pääkaupunkiseudun joulupatapaikkoihin. Olen yhteydessä osastoihin. He hoitavat itsenäisesti paikalliset joulupatakeräykset, mutta tiettyjä asioita organisoidaan täältä päämajasta käsin. Muun muassa tilaamme avustuspakkaukset, jotka osastot jakavat paikallisesti.

Heidi korostaa, ettei hän tee tätä yksin. Keräys on aina suuri ryhmäpanos.

– Osastollamme sosiaalisen työn esimies Marja-Liisa Mäkelä on vastuussa järjestelyistä ja sosiaalisen työn toimistosihteeri Sylvia Lipponen on oikea joulupadan monitoiminainen,  hän esimerkiksi valmistelee pääkaupunkiseudun padat kuljettajia varten. Patojen tyhjennyksestä ja tavaroiden kuljetuksesta on vastuu kierrätyksellä. Tulevaa keräystä alamme suunnitella jo vuoden alusta, ja mukana on Pelastusarmeijan markkinointitiimi, jonka kanssa suunnittelemme tulevaa markkinointia ja kehittelemme uudistuksia ja tempauksia.

Joulupatavahdit ovat toiminnan sydän

Ilman vapaaehtoisia joulupatavahteja keräys ei ole mahdollinen.

– Tämä on työni ytimessä. Kontaktoin aiempina vuosina mukana olleita ja otan yhteyttä joulupatasivuston kautta tulleisiin ilmoittautumisiin. Tarvetta vapaaehtoisille riittää! Vaikka Suomi on hyvinvointivaltio, niin meiltä tullut apu on tarpeen. Sen todistavat tuhannet avunpyynnöt.

Mitä joulupatavahtina olo antaa?

– Hyvää oloa, joulumieltä ja ihania kohtaamisia, Heidi toteaa hymyillen. – Kannattaa kokeilla! Monesti on käynyt niin, että kun käy kerran, haluaa palata uudestaan ja uudestaan.

Näin kävi Heidille itselleenkin…

– Ensikosketuksen sain tutustuttuani Pelastusarmeijaan Turussa kymmenisen vuotta sitten. Muuttaessani Helsinkiin tuli hiukan taukoa, mutta nyt olen ollut padalla useamman vuoden. Se on ihanaa, siellä tapaa niin monenlaisia ihmisiä. Toiset haluavat antaa lahjoituksen huomaamatta, ja toiset jäävät mielellään juttelemaan. Lapset ovat suloisia ja vanhemmat ihmiset tulevat kertomaan omia kokemuksiaan, miten Pelastusarmeija on auttanut heitä elämän varrella. Se on sydäntä lämmittävää.

Sydämellisyys onkin asia, mikä nousee monen joulupatavahdin kokemuksissa esiin. Itse muistan kahden vuoden takaa, miten kadun toisella puolella neljän pienen tytön ryhmä aloitti joululaulusikermän keräten kolikoita tonttulakkiin. Laulettuaan puolisen tuntia tytöt ylittivät kadun ja tyhjensivät tonttulakin sisällön pataan. Siinä oli raavaalla miehelläkin vaikeuksia olla herkistymättä. Heidi allekirjoittaa tämän:

– Joulupadalla tapahtuu kaikkea ihanaa, sydämellistä ja välillä hassuakin. Patavahtina on ollut vauvoja, lapsia, koiria… ei toki yksinään! Ja joulupukkikin on käynyt patavahtina! Mieleen tulee tarina patavahdista, jolla oli koira mukana, ja koira oli päättänyt, että padan alla oleva lahjakori on hänen petinsä. Kukaan ei ohittanut tätä pataa hymyilemättä. Joulupata tuo ihmisyyden kauniimman puolen esiin.

Heidi muistuttaa, että padalla oloa ei tarvitse jännittää. Ihmiset ovat ystävällisiä. Mutta jos tehtävä tuntuu vaikealta yksin, niin kaverin saa ottaa mukaan. Jokaisella padalla on myös oma vastuuhenkilönsä, joka opastaa patavahtiuteen.

Heidille työ joulupadan parissa tuntuu oikealta.

– Olen jouluihminen. Tykkään syksystäkin, kun se johdattelee jo joulun odotukseen. Ja tämä työ on niin palkitsevaa. Erityisesti kun kuulee, miten avustukset ovat tulleet tarpeeseen ja miten ne ovat tuoneet jouluiloa monelle perheelle ja yksinäiselle.

Heidi lähettää lämpimät jouluterveiset ja muistuttaa vielä:

– Tervetuloa patavahdiksi – se on ihanaa ja palkitsevaa. Ja muista – yhdestäkin tunnista on jo iso apu!

Toni Kaarttinen 
Kuvat:
Toni Kaarttinen

Joulupatakeräys on jo alkanut netissä: joulupata.fi

Padat ovat kaduilla ja kauppakeskuksissa 14.–23.12.
Bongaa Helsingissä myös liikkuvat joulupatamme! 


Tilaa Sotahuuto itsellesi tai ystävällesi

Sotahuuto kertoo Pelastusarmeijan maailmanlaajuisesta työstä ja tarjoaa artikkeleissaan hyvää sanomaa.

Tilaa Sotahuuto tästä

Uutinen 23.06.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.
Artikkeli 23.06.2026

FinStones – iloa levittävä harrastus

Mikä ihmeen FinStones? Mahdollisesti viime kesänä saatoit kuulla tästä tai törmätä kaupungilla kauniisti maalattuihin kiviin, jotka joku oli jättänyt löydettäväksi. Pienestä kivestä syntyy ilon, luovuuden ja yhteisöllisyyden ketju – nauti kiven koristelusta ja ilahdu toisen ilosta, kun hän löytää piilottamasi kiven. Ylläty iloisesti, jos itse löydät kiven!
Tapahtuma 21.06.2026

Armon jäljet -valokuvanäyttely

Tervetuloa valokuvaaja Ville Antero Sahan hengelliseen valokuvanäyttelyyn "Armon jäljet" Pelastusarmeijan Tampereen osastolle, Satakunnankatu 27. Näyttelyn avajaisia vietetään sunnuntaina 21.6. klo 14 jumalanpalveluksen yhteydessä. Kesäkuussa näyttely on auki 21.6.-30.6. osaston aukioloaikojen puitteissa. Elokuussa näyttely avautuu uudelleen, ja on nähtävillä lokakuun loppuun. Lämpimästi tervetuloa!
Uutinen 17.06.2026

Sopassa vietettiin avajaisia

Pelastusarmeijan sosiaalipalvelukeskus, tuttavallisesti Soppa, muutti uusiin tiloihin Helsingin Malmille viime huhtikuussa. Nyt 17. kesäkuuta vietettiin virallisia avajaisia, kun kansainväliset vieraat, esikuntapäällikkö ja maailmanlaajuisen naistyön sihteeri, komentajat Edward ja Shelley Hill vierailivat Suomessa.