Julkaistu 12.12.2016 10:00

Joulupataa juhlittiin konsertilla

Pelastusarmeijan 110-vuotiasta joulupatakeräystä juhlittiin konsertissa Kulttuuritalolla lauantaina 10.12. 

Lämmin kiitos tilaisuuden juontajalle ja Joulupata 110 vuotta -juhlaorkesteria johtaneelle Mikael Konttiselle sekä Marita Taavitsaiselle, Hanna Pakariselle ja Hannu Lehtoselle hienosta ja koskettavasta konsertista, jonka he antoivat lahjana Pelastusarmeijalle. Kiitos myös yhteistyökumppaneillemme: Magnum Livelle, joka mahdollisti konsertin, Kulttuuritalolle sekä kaikille talkoolaisille.

Joulupatakeräys on meneillään netissä: www.joulupata.fi. Siellä voi antaa lahjoituksen tai perustaa oman padan. Katukeräys alkaa 16.12. ja kestää aatonaattoon saakka.  








Kuvat: Toni Kaarttinen
Lisää kuvia konsertista täällä


Artikkeli 06.05.2026

Elämän esteiden yli uskon voimalla

20-vuotias aitajuoksijalupaus Antti Sainio ei säväytä vain tuloksillaan ja kisamenestyksellään, vaan myös sillä, että hän uskaltaa rohkeasti uskoa – ja näyttää sen myös maailmalle.
Uutinen 01.05.2026

Hepen matka halki Suomen on alkanut!

Vapunpäivän aamuna 1.5. vietettiin Heikki ”Hepe” Tanskasen hyväntekeväisyysjuoksun lähtöön siunaamista Pelastusarmeijan Temppelillä. Hepe juoksee seuraavien kuuden viikon aikana 1 843 kilometrin matkan Helsingistä Jäämerelle. Hepe askeltaen lapsiperheille -tempauksen tavoitteena on kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen, jolla tuetaan vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa.
Lehdistötiedote 28.04.2026

Hyväntekeväisyysjuoksu halki Suomen – varoja Pelastusarmeijan kautta lapsiperheille

Heikki ”Hepe” Tanskanen lähtee vapunpäivänä 1.5. Helsingistä 1843 kilometrin hyväntekeväisyysjuoksulle kohti Jäämerta. Hepe askeltaen lapsiperheille -tempauksen tavoitteena on kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen, jolla tuetaan vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa.
Artikkeli 27.04.2026

Hepe askeltaen lapsiperheille

Heikki ”Hepe” Tanskasella on tavoite ja unelma. Vapunpäivänä hän aloittaa hyväntekeväisyysjuoksun, joka alkaa Helsingistä Pelastusarmeijan Temppeliltä ja jatkuu Suomen halki päättyen Norjan puolelle Kirkkoniemeen. Tavoitteena on samalla kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräyksen kautta apua tarvitseville lapsiperheille.