Julkaistu 13.9.2017 16:15

Keräys Karibian ja Aasian luonnonkatastrofien uhreille

Aasiassa monsuunisateiden aiheuttamat tulvat ovat jättäneet 30 miljoonaa ihmistä kodittomiksi Intiassa, Bangladeshissa ja Nepalissa. 

Ihmiset ovat hengenvaarassa peruspalveluiden ruuhkautuessa. Karibialla hirmumyrsky Irma on aiheuttanut laajamittaista tuhoa. Kansainvälisen Pelastusarmeijan katastrofitiimit työskentelevät molemmilla alueilla tarjoten peruselintarvikkeita, suojaa ja henkistä tukea. 

Usein maailman köyhimmät perheet ovat haavoittuvimpia, he voivat menettää senkin vähän, jonka ennen omistivat. Pelastusarmeija ei ole paikalla vain heti katastrofin tapahduttua. Me tuemme ihmisiä katastrofin aikana, ja sen jälkeen autamme heitä elämien, talojen, yrityksien ja yhteisöjen jälleenrakentamisessa. 

Chittagongin alueella Bangladeshissa rakennetaan taloja rankkasateiden aiheuttamissa maanvyörymissä kaiken menettäneille ihmisille. Karibialla katastrofityöntekijät jakavat ruoka-annoksia. Intian läntinen territorio on lähettänyt tulvakatastrofijoukkonsa jakamaan perheille pakkauksia, jotka sisältävät perustarvikkeita, kuten riisiä, vehnäjauhoja, linssejä, öljyä, sokeria, teetä, suolaa, mausteita ja vihanneksia. 

Voit tukea katastrofitiimien työtä täällä

Tapahtuma 23.04.2026

Vapputapahtuma Helsingissä

Perinteinen Pelastusarmeijan vapputapahtuma järjestetään jälleen vappupäivänä 1.5. klo 13 alkaen Esplanadin puistossa (Runebergin patsaan läheisyydessä).
Artikkeli 20.04.2026

Uusia ajatuksia ja inspiroivaa yhteyttä

Pelastusarmeijan Euroopan lapsi- ja nuorisosihteerit kokoontuvat vuosittain verkostotapaamiseen. Isäntä- ja puheenjohtajaterritoriot vuorottelevat, ja viime marraskuussa vuorossa olivat Suomi ja Viro isäntänä sekä Iso-Britannia ja Irlanti puheenjohtajana. Nuorisotyön vastuunkantajat olivat kokoontuneet Hotelli Nuuksion luonnonkauniiseen ympäristöön. Sotahuudolla oli mahdollisuus jututtaa Iso-Britannian ja Irlannin territorion lapsi- ja nuorisotyön sihteereitä, kapteeneita Jonny ja Kat Whitmorea. He kertoivat lapsi- ja nuorisotyön näkymistä ja jakoivat kokemuksiaan siitä, millaista iloa tiiviistä verkostotoiminnasta koituu.
Artikkeli 15.04.2026

Yhteinen suunta: Kotkan osasto

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan Kotkan osastoon.
Uutinen 13.04.2026

Senioreiden virkistyspäivät 12.–15.5.2026

Senioreiden virkistyspäivät Pelastusarmeijan leirikeskuksessa, Vihdin Nummelassa. Ilmoittautumiset Pelastusarmeijan paikallisen osaston kautta viimeistään 19.4.2026.