Julkaistu 27.7.2017 10:00

Kirpparikeijun kotona: piknikille mars!

Kesätunnelmaa kirppareilta


Vähälumisen Suomen kesän aikana joutuu toisinaan tyytymään kompromisseihin. Pääperiaatteena toki on, että pihalle mennään oleilemaan heti kun mahdollista.

Huonommalla kelilläkään ei eväsretkeä kannata jättää välistä. Silloin voi linnoittautua vaikka olohuoneen nurkkaan ja retkeillä hieman pienimuotoisemmin: vähän vilttiä, tyynyä, ehdottoman hyvää seuraa ja pientä naposteltavaa niin, ettei tarvitse heti nousta mihinkään.

Kauniit astiat ovat tärkeä osa kattausta. Yksinkertainenkin ateria maistuu paremmalta, kun se on katettu nätisti esille.

Aina ei tarvitse lähteä kovin kauas saadakseen kiinni oikeanlaisesta tunnelmasta: onneksi retkeily on asennekysymys!

Anne Lilja
Anne Lilja on 32-vuotias oululainen Kirpparikeijun kotona -blogin kirjoittaja. Tällä palstalla Anne kertoo kirppisjuttujalöydöistään Pelastusarmeijan kirpputorilta.               

Kuvat: Anne Lilja 


Tilaa Sotahuuto itsellesi tai ystävällesi


Sotahuuto kertoo Pelastusarmeijan maailmanlaajuisesta työstä ja tarjoaa artikkeleissaan hyvää sanomaa.

Tilaa Sotahuuto tästä

Uutinen 23.06.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.
Artikkeli 23.06.2026

FinStones – iloa levittävä harrastus

Mikä ihmeen FinStones? Mahdollisesti viime kesänä saatoit kuulla tästä tai törmätä kaupungilla kauniisti maalattuihin kiviin, jotka joku oli jättänyt löydettäväksi. Pienestä kivestä syntyy ilon, luovuuden ja yhteisöllisyyden ketju – nauti kiven koristelusta ja ilahdu toisen ilosta, kun hän löytää piilottamasi kiven. Ylläty iloisesti, jos itse löydät kiven!
Tapahtuma 21.06.2026

Armon jäljet -valokuvanäyttely

Tervetuloa valokuvaaja Ville Antero Sahan hengelliseen valokuvanäyttelyyn "Armon jäljet" Pelastusarmeijan Tampereen osastolle, Satakunnankatu 27. Näyttelyn avajaisia vietetään sunnuntaina 21.6. klo 14 jumalanpalveluksen yhteydessä. Kesäkuussa näyttely on auki 21.6.-30.6. osaston aukioloaikojen puitteissa. Elokuussa näyttely avautuu uudelleen, ja on nähtävillä lokakuun loppuun. Lämpimästi tervetuloa!
Uutinen 17.06.2026

Sopassa vietettiin avajaisia

Pelastusarmeijan sosiaalipalvelukeskus, tuttavallisesti Soppa, muutti uusiin tiloihin Helsingin Malmille viime huhtikuussa. Nyt 17. kesäkuuta vietettiin virallisia avajaisia, kun kansainväliset vieraat, esikuntapäällikkö ja maailmanlaajuisen naistyön sihteeri, komentajat Edward ja Shelley Hill vierailivat Suomessa.