Julkaistu 27.7.2017 10:00

Kirpparikeijun kotona: piknikille mars!

Kesätunnelmaa kirppareilta


Vähälumisen Suomen kesän aikana joutuu toisinaan tyytymään kompromisseihin. Pääperiaatteena toki on, että pihalle mennään oleilemaan heti kun mahdollista.

Huonommalla kelilläkään ei eväsretkeä kannata jättää välistä. Silloin voi linnoittautua vaikka olohuoneen nurkkaan ja retkeillä hieman pienimuotoisemmin: vähän vilttiä, tyynyä, ehdottoman hyvää seuraa ja pientä naposteltavaa niin, ettei tarvitse heti nousta mihinkään.

Kauniit astiat ovat tärkeä osa kattausta. Yksinkertainenkin ateria maistuu paremmalta, kun se on katettu nätisti esille.

Aina ei tarvitse lähteä kovin kauas saadakseen kiinni oikeanlaisesta tunnelmasta: onneksi retkeily on asennekysymys!

Anne Lilja
Anne Lilja on 32-vuotias oululainen Kirpparikeijun kotona -blogin kirjoittaja. Tällä palstalla Anne kertoo kirppisjuttujalöydöistään Pelastusarmeijan kirpputorilta.               

Kuvat: Anne Lilja 


Tilaa Sotahuuto itsellesi tai ystävällesi


Sotahuuto kertoo Pelastusarmeijan maailmanlaajuisesta työstä ja tarjoaa artikkeleissaan hyvää sanomaa.

Tilaa Sotahuuto tästä

Uutinen 17.06.2026

Sopassa vietettiin avajaisia

Pelastusarmeijan sosiaalipalvelukeskus, tuttavallisesti Soppa, muutti uusiin tiloihin Helsingin Malmille viime huhtikuussa. Nyt 17. kesäkuuta vietettiin virallisia avajaisia, kun kansainväliset vieraat, esikuntapäällikkö ja maailmanlaajuisen naistyön sihteeri, komentajat Edward ja Shelley Hill vierailivat Suomessa.
Lehdistötiedote 17.06.2026

Hepe juoksi avun 160 lapsiperheelle

Heikki ”Hepe” Tanskanen saapui sunnuntaina 14. kesäkuuta Norjan Kirkkoniemeen päätettyään 1843 kilometrin hyväntekeväisyysjuoksunsa halki Suomen Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen lapsiperheiden hyväksi kertyi tempauksen aikana 13 650 euroa.
Artikkeli 16.06.2026

Runoilija Elina Salminen - Luojan luovuuden pisaroita

Elina Salmisella on mielenkiintoinen ja harvinainen ammatti. Hän on päätoiminen runoilija. Hänet tunnetaan arkisista, helposti lähestyttävistä – sekä samalla lohduttavista ja voimaannuttavista runoista. Hän on julkaissut lukuisia runokirjoja ja ylläpitää suosittua Kesken-runosivua sosiaalisen median alustoilla. Elina vieraili keväällä puhujavieraana Pelastusarmeijan naisten hengellisessä päivässä. Samalla Sotahuudolla oli mahdollisuus jututtaa tätä arjen tunteiden tulkitsijaa.
Tapahtuma 15.06.2026

Armon jäljet -valokuvanäyttely

Tervetuloa valokuvaaja Ville Antero Sahan hengelliseen valokuvanäyttelyyn "Armon jäljet" Pelastusarmeijan Tampereen osastolle, Satakunnankatu 27. Näyttelyn avajaisia vietetään sunnuntaina 21.6. klo 14 jumalanpalveluksen yhteydessä. Kesäkuussa näyttely on auki 21.6.-30.6. osaston aukioloaikojen puitteissa. Elokuussa näyttely avautuu uudelleen, ja on nähtävillä lokakuun loppuun. Lämpimästi tervetuloa!