Julkaistu 14.8.2015 14:15

Kreikan Pelastusarmeija auttaa pakolaisia

Kreikan Pelastusarmeija auttaa Ateenassa tuhansia pakolaisia, jotka ovat saapuneet maahan eri puolilta Pohjois-Afrikkaa ja Lähi-itää. Pireuksen satamaan saapuu viikottain 1 500 uutta pakolaista ja monet heistä ovat perustaneet epävirallisia pakolaisleirejä pääkaupungin keskustaan. 

Majuri Polis Pantelidis on vienyt ruokapaketteja karuissa oloissa asuville ihmisille, mutta ruokaa ei riitä kaikille. Suunnitelmissa on silti järjestää ruoka-apua myös Pireuksen satamaan, jotta ihmisillä olisi syötävää pitkän ja uuvuttavan rekisteröintiprosessin aikana.

Leivän, ruoan ja juoman jakaminen tarjoaa lisäksi mahdollisuuksia kohdata ihmisiä ja keskustelujen kautta lievittää heidän pelkojaan. Monet pakolaisista ovat paenneet silmitöntä väkivaltaa kotimaassaan, ja nyt heidän täytyy tottua tuntemattomaan maahan, jossa heillä ei ole minkäänlaista tukea.

Ateenan osaston lastentapahtumissa käy enimmäkseen tuoreeltaan maahan saapuneita pakolaislapsia. Heille tarjotaan turvallinen ympäristö, jossa he voivat piirrosten ja pelien avulla kertoa kokemuksistaan. Toimintaa pyörittää 15 vapaaehtoisen joukko, ja yhteyksiä muihin järjestöihin luodaan parhaillaan, jotta eri ryhmät voisivat avuntarpeen lisääntyessä yhdistää voimansa.

Kreikan Pelastusarmeija tulee jatkamaan työtä pakolaisten keskuudessa, mutta pakolaismäärän lisääntyminen ja Kreikan vaikea taloustilanne tekevät toiminnan rahoittamisesta haasteellista.

Voit tukea Kreikan Pelastusarmeijan toimintaa täällä.

Lisää aiheesta New Internationalin artikkelissa.

Artikkeli 15.01.2026

Kadotettuja, kadonneita ja löytyneitä

Tunnetko evankelista Luukkaan kertomuksen kahdesta kadottajasta: miehestä, joka hukkasi lampaansa ja naisesta, joka kadotti arvokkaan rahansa? Jos olet itse joskus kadottanut jotain arvokasta, sinun lienee helppo samaistua heihin. Muistelepa vaikka sitä hetkeä, kun olit hukannut avaimesi tai mieti, miltä tuntui silloin, kun et tiennyt missä luottokorttisi on.
Uutinen 29.12.2025

Pray for Ukraine -konsertti 21.2.

Pray for Ukraine - Ukraina-hyväntekeväisyyskonsertti Temppeliaukion kirkossa la 21.2.2026 klo 19.
Artikkeli 29.12.2025

Arjen enkelimme

Elämässämme kohtaamme ihmisiä – niin ystäviä, läheisiä kuin tuntemattomiakin – jotka ovat tuntuneet kuin ”enkeleiltä”. He ovat tehneet jotain pyyteetöntä ja arvokasta, josta on jäänyt hyvä mieli ja pysyvä muisto. Tämä on voinut olla esimerkiksi merkityksellinen keskustelu tai hetki, jolloin on saanut odottamattaan apua. Ystävämme ja lukijamme jakavat muutamia tällaisia sydäntä lämmittäviä kohtaamisia, jotka todistavat ihmisten hyvyydestä.
Artikkeli 26.12.2025

Rakkaat enkelikoristeemme

Enkelit ovat suosittuja joulukoristeiden aiheita. Koristeita löytyy niin figuureina, kuusenkoristeina kuin klassisina enkelikelloinakin. Jotkin näistä koristeista voivat olla omistajilleen erityisen merkityksellisiä. Tiedustelimme lukijoiltamme ja ystäviltämme, onko heillä tällaisia merkityksellisiä enkeleitä – ja mikä tekee siitä rakkaan ja tärkeän.