Julkaistu 13.4.2017 10:00

Päivä jolloin kaikki muuttui!

Tämä olisi voinut olla sanomalehtiartikkelin otsikko ylösnousemuksen jälkeen. Siihen aikaan ei kuitenkaan ollut sen laajuista mediaa kuin me olemme tottuneet näkemään! Ihmiset viestivät toisilleen suullisesti. Viestintä sujui kuitenkin hyvin, sillä tämä ihmeellinen uutinen, joka sytyttäisi koko Välimeren alueen, saavutti koko Palestiinan.

Jälleen kerran maailmankaikkeuden elävä Jumala, Luoja, näytti meille, ettei hän ole missään tekemisissä synnin ja kuoleman kanssa ja että hän on elävä Jumala. Hän loi kaiken elävän ja lähetti ainoan poikansa Jeesuksen muistuttamaan meitä siitä, että hän on ylösnousemuksen Jumala. Mikään ei pysäytä tätä hyvää uutista ja tätä ihmeellistä toivoa!

Jeesuksen ylösnousemuksella on voima tuoda kokonaan uutta tuulta meidän elämäämme, voimallinen elämän ja rakkauden myrsky, joka on niin voimakas, ettei kuolemalla ole enää mitään vaikutusta persoonaamme eikä olemassaoloomme!

Apostoli Paavali muistuttaa meitä: Kun olemme Kristuksessa, olemme ylösnousseita yhdessä hänen kanssaan! Silloin muutos on tapahtunut. Jeesuksessa Kristuksessa pimeys tekee tilaa valolle. Jeesuksessa Kristuksessa kuolema tekee tilaa elämälle. Jeesuksessa Kristuksessa paikalleen jähmettynyt tekee tilaa liikkeelle. Kyseessä on muutos, siirtyminen johonkin täysin uuteen.

Tätä sana “pääsiäinen” kirjaimellisesti tarkoittaa. Siirtyminen orjuudesta, käskynalaisuudesta toivoon ja vapautukseen.

Tunnemme vanhan testamentin suuren tapahtuman: Israelin kansa vapautuu orjuudesta... Kun Ramses II hallitsee Egyptissä, Israelin seemiläiset heimot ovat kohteena. Mooseksen johdolla he lähtevät tästä kärsimyksen paikasta aloittaakseen uuden elämän täynnä toivoa. Israelin kansa lähtee käskynalaisuuden asemasta tullakseen sen liiton kansaksi, jonka Jumala on solminut ihmisten kanssa. Tämä tapahtuma tunnetaan myös nimellä ”Exodus” (lähtö) historiassa.

Ja niin pääsiäisjuhlasta tulee Jumalan visio, suuri toivon juhla. Eikä siinä kaikki! Jumala haluaa mennä vielä pidemmälle. Jumala haluaa kertoa meille enemmän. Jumala haluaa kertoa meille tänään, että Jeesuksen ylösnousemus – tästä eteenpäin – on tie, “muutos”, henkilökohtainen “exodus”, jonka kautta jokainen meistä voi kokea “ylösnousemuksen” ja uudistuksen omassa elämässään.

Tämä on mahdollista, koska Ylösnousemuksen Henki, Jumalan rakkauden voima, voi ympäröidä meidän elämämme, muuttaa sen tavan, millä katsomme maailmaa, ohjata meitä nöyrään asenteeseen toisia kohtaan ja luoda meihin iloa. Tämä ei tarkoita, että olisimme yhtäkkiä täydellisiä; pois moinen ajatus minusta! Kukaan ei ole täydellinen. Tunnistamme kuitenkin tarvitsevamme Jumalan päivittäistä apua rukoillaksemme ja pyytääksemme häntä vastaamaan meille sydämemme salaisessa sopukassa. Hänen sanansa, joka löytyy Raamatun voimakkaasta sanomasta, tulee todeksi hänen Pyhän Henkensä kautta. Siinä me opimme hänen poikansa Jeesuksen nöyrästä elämästä ja siitä, kuinka hän vastasi ihmisten – meidän maanpäällisten veljiemme ja sisartemme – tarpeisiin!

Saakoon “päivä, jolloin kaikki muuttui” olla sinun päiväsi tänään!

Patrick ja Anne-Dore Naud
everstit
territorion johtajat 


Tilaa Sotahuuto itsellesi tai ystävällesi

Sotahuuto kertoo Pelastusarmeijan maailmanlaajuisesta työstä ja tarjoaa artikkeleissaan hyvää sanomaa.

Tilaa Sotahuuto tästä

Uutinen 05.04.2026

Pelastusarmeijan pääsiäistervehdys

Pääsiäisenä kristityt juhlivat sitä, että Jeesus voitti kuoleman ja toi maailmaan toivon. Videolla Pelastusarmeijan Suomen ja Viron territorion johtajat everstiluutnantit Saga Lippo ja Esa Nenonen pohtivat kysymystä: "Mikä on totuus?"
Pääsiäistervehdys 03.04.2026

Kenraalin pääsiäistervehdys 2026

Pelastusarmeijan kansainvälisen johtajan, kenraali Lyndon Buckinghamin pääsiäistervehdys.
Artikkeli 26.03.2026

Yhtenäisyyden, sovinnon ja rauhan asialla

Suomen Ekumeeninen Neuvosto sai viime syyskuussa uuden pääsihteerin, kun Laura Häkli valittiin tehtävään seuraavalle viisivuotiskaudelle. Laura on toteuttanut talkoopäiviä, jolloin hän on käynyt tutustumassa ja osallistumassa työyhteisöihin eri jäsenkirkoissa, myös Pelastusarmeijassa. Talkoopäivien yhteydessä meillä oli mahdollisuus istua keskustelemaan ekumeniasta, Lauran uudesta tehtävästä ja sen tarjoamista mahdollisuuksista kirkkojen yhtenäisyyden edistämiseksi.
Artikkeli 18.03.2026

Yhteiskuntavastuu – reilu peli

”Yksikään ihminen ei ole saari”, kirjoitti englantilainen pappi ja runoilija John Donne 1600-luvulla. Leikillisesti voisi sanoa, että suomalaiset ovat poikkeus. He vetäytyvät mielellään omalle saarelleen, mieluiten metsän keskelle ja yksin. Suomalainen osaa olla myös hyvin reviiritietoinen. Aivan tätä Donne ei kuitenkaan sanonnallaan hakenut. Hän viittasi siihen, kuinka me ihmiset olemme osa suurempaa kokonaisuutta, mannerta. Vaikutamme toinen toisemme hyvinvointiin –tai pahoinvointiin.