Julkaistu 26.8.2016 11:22

Pelastusarmeija auttaa maanjäristyksen uhreja Italiassa

Maanjäristys teki tuhojaan Amatricen, Accumolin ja Pescara del Tronton kaupunkien alueella. Jo 267 ihmisen on kerrottu menehtyneen.

 Italian ja Kreikan hallintoalueen johtava upseeri, everstiluutnantti Massimo Tursi kertoo, että ”Pyrimme tekemään yhteistyötä Italian evankelisten kirkkojen keskusjärjestön kanssa, jonka jäsen Pelastusarmeija on, sekä Evankelisen Allianssin kanssa, joka on joidenkin osastojemme yhteistyökumppani.” Everstiluutnantti matkustaa maanjäristysalueelle tapaamaan viranomaisten edustajaa ja keskustelemaan siitä, miten Pelastusarmeija parhaiten voisi auttaa. Hän aikoo myös käydä pahiten kärsineillä alueilla, vaikka jälkijäristysten vuoksi niille kaikille ei ole mahdollista mennä. 

Pelastusarmeija pyrkii jakamaan peittoja ja välttämättömyystarvikkeita niille ihmisille, jotka ovat jääneet asumaan vaurioituneisiin koteihinsa. 

Pelastusarmeijan vierasmaja Roomassa on varautunut majoittamaan 30 järistysalueelta muuttanutta ihmistä. Everstiluutnantti Tursi kertoo: ”Lähipäivien aikana selviää, miten Pelastusarmeija voi auttaa tässä tilanteessa. Olen varma, että meidän ei tarvitse selviytyä tästä omin voimin. Kiitos rukouksistanne ja tuestanne.”

Pelastusarmeijan Euroopan katastrofirahastoon voi lahjoittaa tästä.

Tapahtuma 23.04.2026

Vapputapahtuma Helsingissä

Perinteinen Pelastusarmeijan vapputapahtuma järjestetään jälleen vappupäivänä 1.5. klo 13 alkaen Esplanadin puistossa (Runebergin patsaan läheisyydessä).
Artikkeli 20.04.2026

Uusia ajatuksia ja inspiroivaa yhteyttä

Pelastusarmeijan Euroopan lapsi- ja nuorisosihteerit kokoontuvat vuosittain verkostotapaamiseen. Isäntä- ja puheenjohtajaterritoriot vuorottelevat, ja viime marraskuussa vuorossa olivat Suomi ja Viro isäntänä sekä Iso-Britannia ja Irlanti puheenjohtajana. Nuorisotyön vastuunkantajat olivat kokoontuneet Hotelli Nuuksion luonnonkauniiseen ympäristöön. Sotahuudolla oli mahdollisuus jututtaa Iso-Britannian ja Irlannin territorion lapsi- ja nuorisotyön sihteereitä, kapteeneita Jonny ja Kat Whitmorea. He kertoivat lapsi- ja nuorisotyön näkymistä ja jakoivat kokemuksiaan siitä, millaista iloa tiiviistä verkostotoiminnasta koituu.
Artikkeli 15.04.2026

Yhteinen suunta: Kotkan osasto

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan Kotkan osastoon.
Uutinen 13.04.2026

Senioreiden virkistyspäivät 12.–15.5.2026

Senioreiden virkistyspäivät Pelastusarmeijan leirikeskuksessa, Vihdin Nummelassa. Ilmoittautumiset Pelastusarmeijan paikallisen osaston kautta viimeistään 19.4.2026.