Julkaistu 8.2.2016 08:56

Pelastusarmeija auttaa Taiwanin maanjäristyksen uhreja

Pelastusarmeija auttaa 6.4 Richterin asteikon maanjäristyksen uhreja Taiwanissa. Helmikuun 6. päivän aamuna tapahtuneessa maanjäristyksessä 500 ihmistä loukkaantui ja 26 kuoli. Kuolonuhrien määrän arvellaan nousevan. 

Maanjäristyksen keskus oli lähellä Tainanin kaupunkia. Monien rakennusten romahtamisen lisäksi järistys keskeytti sähkön- ja vedenjakelun ympäri kaupunkia. Myös Pelastusarmeijan Tainanin osaston rakennus vaurioitui, mutta ketään henkilöstöstä ei loukkaantunut. Osastolta lähti nopeasti ryhmä auttamaan väestönsuojiin paenneita ihmisiä.

Aluepäällikkö everstiluutnantti Jennifer Groves pyytää pelastusarmeijalaisia rukoilemaan Tainanin ja järistyksen uhrien puolesta: "Tämä on ollut suuri järkytys niin monelle. Pyydän erityisesti rukoilemaan niiden perheiden puolesta, jotka ovat menettäneet rakkaitaan järistyksessä. Tarvitsemme Jumalan antamaa voimaa, rohkeutta ja lohtua tässä vaikeassa tilanteessa. Esirukouksenne tulevat todella tarpeeseen."

Artikkeli 04.09.2026

Pelastusarmeijan Soppa auttaa nyt Malmilta käsin

Pelastusarmeija on tehnyt paluun Helsingin Malmin kaupunginosaan. Pelastusarmeijan sosiaalipalvelukeskus – tuttavallisesti Soppa – on muuttanut Kalliosta Malmille. Suuremmat tilat vastaavat kasvavaan tarpeeseen ja tarjoavat mahdollisuuden uudenlaisiin toimintoihin.
Artikkeli 27.08.2026

Syyskuun Sotahuuto on ilmestynyt

Sotahuudon syyskuun numerossa tutustutaan muun muassa Euroopan ihmiskaupan vastaiseen työhön ja Helsingin sosiaalipalvelukeskuksen "Sopan" toimintaan ja uusiin tiloihin.
Artikkeli 25.08.2026

Oulun osasto – kylmän Pohjolan lämmin sydän

Oulussa sijaitsee territoriomme pohjoisin osasto. Vaikka Oulun voi eteläsuomalaisen silmin laskea kylmäksi Pohjolaksi, on osastomme siellä kaikkea muuta – se on lämmin ja sydämellinen paikka, johon kaikki ovat tervetulleita.
Uutinen 24.08.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.