Julkaistu 23.9.2015 14:47

Pelastusarmeija mukana Asunnottomien yössä 17.10.


 

Lehdistötiedote 28.04.2026

Hyväntekeväisyysjuoksu halki Suomen – varoja Pelastusarmeijan kautta lapsiperheille

Heikki ”Hepe” Tanskanen lähtee vapunpäivänä 1.5Helsingistä 1843 kilometrin hyväntekeväisyysjuoksulle kohti JäämertaHepe askeltaen lapsiperheille -tempauksen tavoitteena on kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen , jolla tuetaan vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa
Artikkeli 27.04.2026

Hepe askeltaen lapsiperheille

Heikki ”Hepe” Tanskasella on tavoite ja unelma. Vapunpäivänä hän aloittaa hyväntekeväisyysjuoksun, joka alkaa Helsingistä Pelastusarmeijan Temppeliltä ja jatkuu Suomen halki päättyen Norjan puolelle Kirkkoniemeen. Tavoitteena on samalla kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräyksen kautta apua tarvitseville lapsiperheille.
Tapahtuma 23.04.2026

Vapputapahtuma Helsingissä

Perinteinen Pelastusarmeijan vapputapahtuma järjestetään jälleen vappupäivänä 1.5. klo 13 alkaen Esplanadin puistossa (Runebergin patsaan läheisyydessä).
Artikkeli 20.04.2026

Uusia ajatuksia ja inspiroivaa yhteyttä

Pelastusarmeijan Euroopan lapsi- ja nuorisosihteerit kokoontuvat vuosittain verkostotapaamiseen. Isäntä- ja puheenjohtajaterritoriot vuorottelevat, ja viime marraskuussa vuorossa olivat Suomi ja Viro isäntänä sekä Iso-Britannia ja Irlanti puheenjohtajana. Nuorisotyön vastuunkantajat olivat kokoontuneet Hotelli Nuuksion luonnonkauniiseen ympäristöön. Sotahuudolla oli mahdollisuus jututtaa Iso-Britannian ja Irlannin territorion lapsi- ja nuorisotyön sihteereitä, kapteeneita Jonny ja Kat Whitmorea. He kertoivat lapsi- ja nuorisotyön näkymistä ja jakoivat kokemuksiaan siitä, millaista iloa tiiviistä verkostotoiminnasta koituu.