Julkaistu 30.8.2017 11:30

Pelastusarmeija tarjoaa apua Harvey-myrskyn jäljltä tulvivassa Texasissa

Pelastusarmeija jakaa ruokaa ja juomaa pelastustyöntekijöille Texasissa ja valmistautuu tarjoamaan suuria määriä aterioita paikallisille ihmisille. Pelastusarmeijan apujoukkoja ympäri USA:ta on hälytetty paikalle.

Tilanteen pahentuessa eteläisessä Texasissa Pelastusarmeija on aktivoinut kaikki katastrofiapujoukkonsa USA:ssa ja Kanadassa. Nämä yksiköt voivat antaa ruokaa, suojaa sekä henkistä ja hengellistä apua myrskyn koettelemille ihmisille”, kertoo majuri C. Mark Brown Texasista.

Pelastusarmeijan tiloissa Houstonissa ja sen lähialueilla on tarjolla majoitusta, ruokaa ja vaatteita tulvasta kärsineille. Texasin Pasadenan kaupungissa ja Texas Cityssä nousevan veden tieltä pelastettuja ihmisiä on tuotu lavakuorma-autoilla Pelastusarmeijan suojiin.

Useista kaupungeista on lähetetty kanttiiniautoja pahasti kärsineisiin Port Arkansasin, Driscollin ja Corpusin kaupunkeihin tarjoamaan ruokaa ja juomaa paikallisille ihmisille ja pelastustyöntekijöille. Tähän mennessä on jaettu yli 3 000 ateriaa, juomaa ja välipalaa. Corpus Christin kaupunkiin saapui sunnuntaina apujoukkoja ja kymmenen kanttiiniautoa lisää.

Sitä mukaa kuin rannikkokaupunkeihin taas pääsee autolla, Pelastusarmeijan ruoka- ja juomajakelua ulotetaan kauemmaksi. Apua annetaan niin kauan kuin sitä tarvitaan. Majuri Andrew Kelly, Austinin alueen Pelastusarmeijan johtaja, twiittasi: ”Tämän katastrofin jälkitöihin menee kuukausia, ehkä vuosia, ja Pelastusarmeija tulee olemaan paikalla auttamassa kaikin tavoin.” USA:n entinen presidentti George W. Bush kehotti Facebook-postauksessaan ihmisiä lahjoittamaan Pelastusarmeijalle ja muille avustusjärjestöille.

Uutinen 05.04.2026

Pelastusarmeijan pääsiäistervehdys

Pääsiäisenä kristityt juhlivat sitä, että Jeesus voitti kuoleman ja toi maailmaan toivon. Videolla Pelastusarmeijan Suomen ja Viron territorion johtajat everstiluutnantit Saga Lippo ja Esa Nenonen pohtivat kysymystä: "Mikä on totuus?"
Pääsiäistervehdys 03.04.2026

Kenraalin pääsiäistervehdys 2026

Pelastusarmeijan kansainvälisen johtajan, kenraali Lyndon Buckinghamin pääsiäistervehdys.
Artikkeli 26.03.2026

Yhtenäisyyden, sovinnon ja rauhan asialla

Suomen Ekumeeninen Neuvosto sai viime syyskuussa uuden pääsihteerin, kun Laura Häkli valittiin tehtävään seuraavalle viisivuotiskaudelle. Laura on toteuttanut talkoopäiviä, jolloin hän on käynyt tutustumassa ja osallistumassa työyhteisöihin eri jäsenkirkoissa, myös Pelastusarmeijassa. Talkoopäivien yhteydessä meillä oli mahdollisuus istua keskustelemaan ekumeniasta, Lauran uudesta tehtävästä ja sen tarjoamista mahdollisuuksista kirkkojen yhtenäisyyden edistämiseksi.
Artikkeli 18.03.2026

Yhteiskuntavastuu – reilu peli

”Yksikään ihminen ei ole saari”, kirjoitti englantilainen pappi ja runoilija John Donne 1600-luvulla. Leikillisesti voisi sanoa, että suomalaiset ovat poikkeus. He vetäytyvät mielellään omalle saarelleen, mieluiten metsän keskelle ja yksin. Suomalainen osaa olla myös hyvin reviiritietoinen. Aivan tätä Donne ei kuitenkaan sanonnallaan hakenut. Hän viittasi siihen, kuinka me ihmiset olemme osa suurempaa kokonaisuutta, mannerta. Vaikutamme toinen toisemme hyvinvointiin –tai pahoinvointiin.