Julkaistu 26.2.2021 12:00

Pelastusarmeija tarjoaa lämpimiä suojapaikkoja talvimyrskyjen koettelemassa USA:ssa

Pelastusarmeija auttaa jäätävien lämpötilojen, runsaan lumentulon ja sähkökatkosten armoille jääneitä ihmisiä Yhdysvalloissa. Historiallisten sääolojen vallitessa ympäri maata Pelastusarmeija tarjoaa lämpimiä suojapaikkoja asunnottomille ja muille hädänalaisille.

Epätavalliset sääolosuhteet ovat aiheuttaneet pakkasia etelässä, missä infrastruktuuri on suunniteltu lämmintä säätä ajatellen. Monin paikoin putket ovat jäätyneet, sähköt ovat katkeilleet ja tieolosuhteet olleet vaarallisia. Dallasin lentokentän sääasemalla mitattiin 16. helmikuuta 19 asteen pakkaslukemat. Päivä oli Texasin kylmin 72 vuoteen.

– Pandemia on jo tehnyt suurta tuhoa, ja nyt haavoittuvimmassa asemassa olevat ihmiset eivät löydä suojaa talvimyrskyltä, sanoo komentaja Kenneth G. Hodder. – Me olemme valmiina. Tarvittaessa jokainen
7 600 työpisteestämme muuttuu lämpimäksi turvapaikaksi.

Pelastusarmeija on valmistautunut avaamaan asunnottomille lämpimiä suojia ympäri maata. Muita avustustoimia on myös käynnissä: Pelastusarmeija jakaa talvivaatteita, tarjoaa lämmintä ruokaa ja juomaa, ruokkii pelastustyöntekijöitä, tarjoaa väliaikaismajoitusta ja järjestää hätäkuljetuksia.

Koska Pelastusarmeija toimii kaikkialla maassa, se on ainutlaatuisen valmistautunut tarjoamaan apua paikallisesti yhteisön tarpeiden mukaan.

Kansainvälisen päämajan uutinen

Uutinen 14.10.2025

Kaikkien Kallio – tavoitteena turvallisempi asuinympäristö

Pelastusarmeijan aloitteesta järjestettiin syyskuun lopulla Kallion alueen verkostotapaaminen kaupunginosan huonontuneesta turvallisuustilanteesta. Tilanteen taustalla on kasvanut asunnottomuus, lisääntynyt yleinen levottomuus ja huumeiden, kuten Alfa-PVP-muuntohuumeen, yleistyminen katukuvassa. Kiihkeä keskustelu toi esiin ongelman todellisuuden ja tilanteen vakavuuden, mutta myös rakentavia käytännön ratkaisuja.
Uutinen 14.10.2025

Pelastusarmeija mukana Asunnottomien yössä

Asunnottomien yötä vietetään 17. lokakuuta YK:n köyhyyden ja syrjäytymisen vastaisena päivänä Helsingissä ja eri puolilla Suomea. Vuoden 2025 teemana on: ”Ei kotia, ei turvaa”.
Uutinen 14.10.2025

Walk For Freedom -kävely Helsingissä 18.10.

Walk For Freedom -kävely on rauhallinen mielenosoitus, jonka tarkoituksena on lisätä tietoisuutta ihmiskaupasta ja sen vastaisesta työstä. Vuosien saatossa kävely on järjestetty yli 500 kaupungissa kautta maailman. Suomessa kävely tapahtuu tänä vuonna lauantaina 18.10 Helsingissä, reitti kulkee Kansalaistorilta Tuomiokirkolle. Tule mukaan ja vaikuta tärkeän asian puolesta!
Artikkeli 10.10.2025

Lasten riemua Tartossa

Viime vuoden syksystä asti Pelastusarmeijan Tarton osastossa on toiminut ”Seikkailuja” -lasten ja nuorten kokoontumiset. Kävimme keväisenä lauantaina tutustumassa lastenkerhoon ja sen iloiseen, kekseliääseen vetäjään, pelastussotilas Anna Starikovaan.