Julkaistu 16.3.2021 15:40

Pelastusarmeija toimii nyt 132 maassa

Bulgaria on 132. maa, jossa Pelastusarmeija virallisesti työskentelee. Maa liittyi osaksi Pelastusarmeijan Itä-Euroopan territoriota 9. maaliskuuta 2021.

Bulgariassa työtä johtavat kapteenit Eduard Lebedev ja Inna Lebedeva. Eduard on kotoisin Venäjältä ja Inna Moldovasta. Heidän tukenaan työskentelevät luutnantti Erik Johansson Ruotsista ja kapteeni Kathleen Johansson Australiasta.

Bulgariankielinen Pelastusarmeijan punainen kilpi on jo suunniteltu ja rekisteröity, ja Pelastusarmeijan sotilaan liittolupaus on käännetty bulgariaksi. Pelastusarmeija on aloittanut maassa yhteistyön toisten sosiaalista työtä tekevien kirkkojen kanssa ja luonut kontakteja viranomaisiin ja järjestöihin.

Pelastusarmeija sai vuonna 2019 luvan rekisteröityä Bulgariassa. Aloitus viivästyi pandemian takia, mutta nyt työ on todella päässyt käyntiin. ”Olen hyvin iloinen Bulgarian liittymisestä Pelastusarmeijan kansainväliseen perheeseen ja toivotan Jumalan siunausta Pelastusarmeijalle Bulgariassa”, kenraali Brian Peddle sanoo.

Kansainvälisen päämajan uutinen

Uutinen 20.10.2025

Kaikkien Kallio – tavoitteena turvallisempi asuinympäristö

Pelastusarmeijan aloitteesta järjestettiin syyskuun lopulla Kallion alueen verkostotapaaminen kaupunginosan huonontuneesta turvallisuustilanteesta. Tilanteen taustalla on kasvanut asunnottomuus, lisääntynyt yleinen levottomuus ja huumeiden, kuten Alfa-PVP-muuntohuumeen, yleistyminen katukuvassa. Kiihkeä keskustelu toi esiin ongelman todellisuuden ja tilanteen vakavuuden, mutta myös rakentavia käytännön ratkaisuja.
Artikkeli 20.10.2025

Pieni suuri Võrun osasto

Kaakkois-Virossa, lähellä Latvian ja Venäjän rajaa, sijaitsee pieni ja idyllinen Võrun kaupunki – ja siellä territoriomme eteläisin osasto. Pelastusarmeija on vaikuttanut kaupungissa vajaat parikymmentä vuotta, ja suurimman osan tuosta ajasta osastoa on luotsannut kenttäkersantti Inge Ojala-Pihlaja. Sotahuuto kävi tutustumassa uusiin tiloihin ja tilanteeseen, jossa tämä sydämellinen osasto ja sen vetäjä ovat tällä hetkellä.
Uutinen 18.10.2025

Walk For Freedom -kävelyllä ihmiskauppa näkyväksi

EU:n ihmiskaupan vastaisena päivänä 18.10. Helsingissä järjestettiin Walk For Freedom -kävely, eli hiljainen mielenosoitus tietoisuuden lisäämiseksi ihmiskaupasta ja sen vastaisesta työstä.
Kannanotto 17.10.2025

Kannanotto: Hallituksen päätökset voivat lisätä tai lopettaa asunnottomuuden – nyt on valittava suunta

Vuoden 2024 lopulla Suomessa oli 3 806 asunnotonta. Suomi on ollut asunnottomuuden vähentämisen mallimaa, mutta 12 vuoden myönteisen kehityksen jälkeen asunnottomuus lähti viime vuonna selkeään nousuun. Erityisesti katuasunnottomuus on lisääntynyt: ulkona, porrashuoneissa ja ensisuojissa yöpyi 694 ihmistä, mikä on 230 enemmän kuin vuotta aiemmin. Asunnottomien yön kansalaisliike muistuttaa, että hallituksen päätökset voivat lisätä tai lopettaa asunnottomuuden. Nyt on valittava suunta.