Julkaistu 20.3.2015 14:56

Pelastusarmeijan avustustyöntekijät matkalla Vanuatuun

Pelastusarmeijan neljä kokenutta avustustyöntekijää on matkalla hirmumyrskyn pahoin vaurioittamaan Vanuatun saarivaltioon, missä 5 000 ihmistä on tällä hetkellä ilman juomavettä. Kuolonuhreja on tämänhetkisen tiedon mukaan 11. Myrsky aiheutti mittavat rakenteelliset tuhot. Vanuatun presidentti kertoo 90 prosentin pääkaupungin taloista tuhoutuneen tai vahingoittuneen pahasti.

Pelastusarmeija on aloittanut avustustoiminnassa yhteistyön World Vision -järjestön kanssa. Eri organisaatioiden välisen yhteistyön tarkoituksena on työskennellä tehokkaasti ja saada avustustarvikkeet liikkeelle mahdollisimman nopeasti. Avustustyön haasteena on saada avustustarvikkeet kuljetettua saarivaltion eri osiin.

Australian Itäiselle territoriolle on jo lahjoitettu miljoona Australian dollaria Vanuatun avustustyötä varten, ja lisärahoitusta ollaan keräämässä. 

Voit tukea Vanuatun kriisityötä kansainvälisen päämajamme lahjoitussivun kautta, täällä. 

Artikkeli 07.07.2026

Samu Tervo - toivon tuoja

”Osamme voi olla vaatimaton, mutta toivomme on loppumaton”. Tämä lausahdus on pelastussotilas Samu Tervon mummon huoneentaulusta. Ajatus on kulkenut punaisena lankana Samun uskontiellä, sillä hänelle on aina ollut hyvin tärkeää työskennellä vähäosaisten parissa. Ketään ei saa jättää yksin.
Artikkeli 30.06.2026

Kenen tahdissa kuljet?

Yhtenä vapaapäivänä selasin puhelintani ja vastaani tuli lyhyt video. Minulla ei ole videoissa ääniä päällä, ja jos en näe erityisen kiinnostavaa tekstiä, skrollaan ohi, mutta nyt jäin katsomaan...
Uutinen 23.06.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.
Artikkeli 23.06.2026

FinStones – iloa levittävä harrastus

Mikä ihmeen FinStones? Mahdollisesti viime kesänä saatoit kuulla tästä tai törmätä kaupungilla kauniisti maalattuihin kiviin, jotka joku oli jättänyt löydettäväksi. Pienestä kivestä syntyy ilon, luovuuden ja yhteisöllisyyden ketju – nauti kiven koristelusta ja ilahdu toisen ilosta, kun hän löytää piilottamasi kiven. Ylläty iloisesti, jos itse löydät kiven!