Julkaistu 20.12.2018 06:00

Suhde Jeesukseen muuttaa maailmaa

Kenraalin joulutervehdys

On etuoikeus tervehtiä teitä tänä ensimmäisenä joulunani Pelastusarmeijan kenraalina. 131 maassa ympäri maailman Pelastusarmeija tuo toivon sanomaa pyrkiessään tekemään työtä oikeudenmukaisuuden, oikeamielisyyden ja Jumalan valtakunnan laajentumisen puolesta – emme tietenkään oman vahvuutemme ansiosta, vaan Jumalan voiman kautta.

Meidän toivomme perustuu tänäkin jouluna Jeesukseen Kristukseen, joka on Ihmeellinen Neuvontuoja, Väkevä Jumala, Rauhan Ruhtinas ja Iankaikkinen Isä. Nämä arvonimet löytyvät Jesajan kirjan 9. luvun ensimmäisistä jakeista (1, 5–6). Niistä löytyy toivon sanoma pimeydessä vaeltaville ja kuoleman varjon alla eläville ihmisille – toivo valosta ja elämästä, jonka vain luvattu Pelastaja voi tuoda. Tähän tilanteeseen ei saavu teoria tai menettelytapa, vaan persoona. Elävä, hengittävä ihminen – pienenä, haavoittuvaisena vauvana syntynyt.

Toivo löytyy suhteesta Jeesukseen – Elämän Valoon, joka murskaa pimeyden. Toivo ei löydy kuolleesta rituaalisesta uskonnosta, vaan eloisasta, elämää luovasta suhteesta Jumalaan.

Kuka tämä Jeesus oikein on? Hän on ihmiseksi tullut Jumala – ei enää etäinen ja saavuttamaton, vaan täällä meidän kanssamme. Hän on meidän Ihmeellinen Neuvontuojamme, joka puhuu tiedon sanoja ja ohjaa meitä totuuteen. Hän on meidän Väkevä Jumalamme, jolle mikään ei ole mahdotonta – hän antaa synnit anteeksi, parantaa sairauksia ja herättää kuolleet. Hän on meidän Rauhan Ruhtinaamme, joka saapuu rakkauden nimessä ja antaa levon uupuneille ja lohdun ahdistuneille. Hän on meidän Iankaikkinen Isämme, joka tarjoaa meille ikuisuuteen asti kestävää läheistä suhdetta. Se myös varjelee meitä ja varustaa meidät tässä ja nyt. Tämä on Jeesus, joka syntyi seimeen, riippui ristillä ja nousi kuolleista!

Voit tuntea tämän Jeesuksen jo tänään.

Jeesuksessa tärkeintä on oikeudenmukaisuus, oikeamielisyys ja pelastus. Jesajan ennustuksen kuulleet ihmiset, Jeesuksen aikalaiset, ja me nykyisin elävät ihmiset tunnemme liiankin hyvin rikkinäisen maailman, jossa epäoikeudenmukaisuus rehottaa ja jota vaivaa moraalittomuus. Jeesuksen ihmisyys, sanoma ja toimintatapa antaa eri kulttuurit ylittävän näkökulman. Se muuttaa tämän maailman valtakunnan pimeän ja elottoman valheellisuuden loistokkaan kirkkaaksi, eläväksi Jumalan valtakunnan todellisuudeksi.

Sinä ja minä voimme kokea tuon muodonmuutoksen ja kertoa siitä toisille, kun elämme Jeesuksen kanssa.

Tämä voi kuulostaa idealistiselta visiolta tai liian hyvältä ollakseen totta. Emme voi saada muutosta aikaan yksin – jos voisimme, ihmiskunta olisi jo hoitanut asian! Kuten Jesajan sanat meitä muistuttavat, voimme saavuttaa sen vain Jumalan voiman avulla – ”Tämän saa aikaan Herran Sebaotin pyhä kiivaus.” (Jes. 9: 6)

Luottakaamme siis tänä jouluna Jumalaan ja hänen voimaansa, eläkäämme yhteydessä häneen ja tuokaamme yhdessä hänen kanssaan elämää, valoa ja toivoa maailmaamme.

Jumala siunatkoon sinua.

Brian Peddle
kenraali Pelastusarmeijan kansainvälinen johtaja

Kuva: ginophotos 


Tilaa Sotahuuto itsellesi tai ystävällesi

Sotahuuto kertoo Pelastusarmeijan maailmanlaajuisesta työstä ja tarjoaa artikkeleissaan hyvää sanomaa.

Tilaa Sotahuuto tästä

Lehdistötiedote 11.09.2025

Pelasta pala Porvoota – Solhem tarvitsee uuden katon

Porvoon kulttuurihistoriallisesti arvokas päiväkoti Solhem on vaarassa rapistua. Yli 110-vuotiaan rakennuksen vesikatto ja ilmanvaihto on uusittava, jotta toiminta voi jatkua. Pelastusarmeija käynnistää syyskuussa 2025 varainkeräyksen ja kutsuu kaikki mukaan pelastamaan palan Porvoota.
Kannanotto 03.09.2025

Kannanotto: Asunnottomuustyön rahoituksen turvaaminen on yhteinen etu

Pelastusarmeija on allekirjoittanut kannanoton, jossa peräänkuulutetaan STEA-rahoituksen tärkeyttä asunnottomuustyötä tekeville järjestötoimijoille.
Artikkeli 02.09.2025

Siw Broman: Bolivian lapset sydämenasiana

Siw Broman on tehnyt elämäntyönsä kummilapsien parissa. Hän muutti nuorena naisena Boliviaan ja on työskennellyt siellä Pelastusarmeijan kummitoiminnassa yli kolmenkymmenen vuoden ajan. Hänen elinikäinen unelmansa omasta lastenkodista toteutui vuonna 2006, kun lastenkoti Corazón Grande Casa Baste Fanebust avasi ovensa Cochabamban kaupungin lähellä sijaitsevassa Tiquipayan kylässä. Siellä haavoittuvaisessa asemassa olevat tytöt saivat uuden turvallisen kasvuympäristön.
Artikkeli 02.09.2025

Siw Broman: Bolivias barn ligger mig varmt om hjärtat

Siw Broman har gjort det till sin livsuppgift att arbeta med fadderbarn. Som ung kvinna flyttade hon till Bolivia och har jobbat där i över trettio år inom ramen för Frälsningsarméns arbete med fadderbarn. Där förverkligades hennes livslånga dröm om ett eget barnhem år 2006, när barnhemmet Corazón Grande Casa Baste Fanebust slog upp sina dörrar.