Julkaistu 1.3.2016 12:27

Suomen ja Viron territorion johtaja vaihtuu

Territoriomme johtajat, everstit Johnny ja Eva Kleman, ottavat vastaan uudet määräyksensä 1. heinäkuuta 2016 Ruotsin ja Latvian territorion johtajina.

Kiitämme everstejä heidän johtajuudestaan ja innostavasta esimerkistään mennä eteenpäin ja palvella Herraa kokosydämisesti. Toivotamme Evalle ja Johnnylle onnea ja parhainta Jumalan siunausta tähän muutosvaiheeseen ja heidän uusiin tehtäviinsä kotiterritoriossaan Ruotsissa ja Latviassa. 

Klemanit ylennetään muutoksen myötä komentajiksi. 

Uudet johtajamme, everstit Patrick ja Anne-Dore Naud (kuvassa), ovat Ranskan ja Belgian territorion upseereita ja ovat tällä hetkellä Saksan, Liettuan ja Puolan territorion johtajina. Toivotamme heidät lämpimästi tervetulleiksi ja tuemme heitä kaikella tavalla tässä uudessa elämäntilanteessa ja työtehtävissä Suomen ja Viron territorion johtajina.

Patrick Naud syntyi pelastusarmeijalaisperheeseen 1958 Etelä-Ranskassa. Hänen vanhempansa olivat Pelastusarmeijan upseereita ja ovat toimineet upseerin tehtävässä Pohjois-Afrikassa ja Ranskassa.

Opiskeltuaan Pariisissa ja Strasbourgissa Patrick Naud oli työssä jonkin aikaa Englannissa ennen lähtöään upseerikouluun Sveitsin Baseliin. Yhdessä vaimonsa Anne-Doren kanssa hän on työskennellyt upseerina eri Pelastusarmeijan toimipisteissä Ranskassa, Saksassa ja Belgiassa. Belgian toiminta-alueen päämajassa Brysselissä Patrikc Naud toimi taloushallinnon päällikkönä sekä PR-toimen ja varainhankinnan tehtävissä. Anne-Dore Naud (s. 1959) on työskennellyt lapsi- ja nuorisotyön johtaja sekä kokelassihteerinä.

Saksassa he toimivat piiripäällikkönä läntisessä piirissä, kunnes vuonna 2009 Patrick Naud sai määräyksen Saksan, Liettuan ja Puolan territorion ylisihteeriksi ja Anne-Dore Naud nais- ja aikuistyön sihteeriksi. Kaksi vuotta myöhemmin heidät määrättiin saman territorion johtajiksi sekä nais- ja aikuistyön johtajiksi. Tästä virasta he saapuvat Suomen ja Viron territorion johtajiksi heinäkuun alussa.

Patrick ja Anne-Dore Naudilla on kaksi poikaa ja yksi tytär.

Naudit aloittavat työnsä 1. heinäkuuta 2016.

Artikkeli 20.04.2026

Uusia ajatuksia ja inspiroivaa yhteyttä

Pelastusarmeijan Euroopan lapsi- ja nuorisosihteerit kokoontuvat vuosittain verkostotapaamiseen. Isäntä- ja puheenjohtajaterritoriot vuorottelevat, ja viime marraskuussa vuorossa olivat Suomi ja Viro isäntänä sekä Iso-Britannia ja Irlanti puheenjohtajana. Nuorisotyön vastuunkantajat olivat kokoontuneet Hotelli Nuuksion luonnonkauniiseen ympäristöön. Sotahuudolla oli mahdollisuus jututtaa Iso-Britannian ja Irlannin territorion lapsi- ja nuorisotyön sihteereitä, kapteeneita Jonny ja Kat Whitmorea. He kertoivat lapsi- ja nuorisotyön näkymistä ja jakoivat kokemuksiaan siitä, millaista iloa tiiviistä verkostotoiminnasta koituu.
Artikkeli 15.04.2026

Yhteinen suunta: Kotkan osasto

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan Kotkan osastoon.
Uutinen 13.04.2026

Senioreiden virkistyspäivät 12.–15.5.2026

Senioreiden virkistyspäivät Pelastusarmeijan leirikeskuksessa, Vihdin Nummelassa. Ilmoittautumiset Pelastusarmeijan paikallisen osaston kautta viimeistään 19.4.2026.
Uutinen 05.04.2026

Pelastusarmeijan pääsiäistervehdys

Pääsiäisenä kristityt juhlivat sitä, että Jeesus voitti kuoleman ja toi maailmaan toivon. Videolla Pelastusarmeijan Suomen ja Viron territorion johtajat everstiluutnantit Saga Lippo ja Esa Nenonen pohtivat kysymystä: "Mikä on totuus?"