Julkaistu 28.3.2017 12:36

Kenraali pyytää rukoilemaan Papua-Uuden-Guinean puolesta

Pelastusarmeijan kenraali André Cox pyytää muistamaan rukouksissa Papua-Uuden-Guinean asukkaita sekä Pelastusarmeijan maassa tekemää työtä.

Papua-Uuden-Guinean pääkaupungissa Port Moresbyssä syttyi suuri tulipalo perjantaiaamuna 24. maaliskuuta. Tuli levisi ostoskeskuksessa, vain 50 metrin päässä Pelastusarmeijan territorion päämajasta. Tilanne muuttui nopeasti uhkaavaksi poliisin ja mellakoitsijoiden taistellessa toisiaan vastaan. Jossakin vaiheessa paikalla oli tuhansia ihmisiä, ja poliisi turvautui kyynelkaasuun ja koviin ammuksiin.

Territorion johtaja, eversti Kelvin Alley kertoo: ”Oli järkyttävää katsella avuttomana vierestä, kun tulipalo nielaisi terveyskeskuksen, hammasklinikan ja apteekin – kaikki erittäin tärkeitä palveluita Port Moresbyn asukkaille. Ne tuhoutuivat täysin. Mennyttä ovat myös monet liikeyritykset, ja niiden myötä satojen yrittäjien ja työntekijöiden työpaikat ja toimeentulo.”

Eversti Julie Alley aloitti nopeasti toimet 800 koululaisen evakuoimiseksi koulusta, joka on päämajan yhteydessä. Suurin osa päämajan työntekijöistä poistui rakennuksen takaovesta, ja vain ylemmät johtohenkilöt ja turvallisuushenkilökunta jäivät paikalle. ”Talo oli täynnä savua ja kyynelkaasun jäänteitä”, eversti Alley sanoo.

Tilanne rauhoittui iltapäivällä, ja kaikki päämajan työntekijät pääsivät lähtemään kotiin. Eversti Alley kertoi, että Pelastusarmeija on sitoutunut tukemaan uudelleenrakennusta.

Uutinen 20.10.2025

Kaikkien Kallio – tavoitteena turvallisempi asuinympäristö

Pelastusarmeijan aloitteesta järjestettiin syyskuun lopulla Kallion alueen verkostotapaaminen kaupunginosan huonontuneesta turvallisuustilanteesta. Tilanteen taustalla on kasvanut asunnottomuus, lisääntynyt yleinen levottomuus ja huumeiden, kuten Alfa-PVP-muuntohuumeen, yleistyminen katukuvassa. Kiihkeä keskustelu toi esiin ongelman todellisuuden ja tilanteen vakavuuden, mutta myös rakentavia käytännön ratkaisuja.
Artikkeli 20.10.2025

Pieni suuri Võrun osasto

Kaakkois-Virossa, lähellä Latvian ja Venäjän rajaa, sijaitsee pieni ja idyllinen Võrun kaupunki – ja siellä territoriomme eteläisin osasto. Pelastusarmeija on vaikuttanut kaupungissa vajaat parikymmentä vuotta, ja suurimman osan tuosta ajasta osastoa on luotsannut kenttäkersantti Inge Ojala-Pihlaja. Sotahuuto kävi tutustumassa uusiin tiloihin ja tilanteeseen, jossa tämä sydämellinen osasto ja sen vetäjä ovat tällä hetkellä.
Uutinen 18.10.2025

Walk For Freedom -kävelyllä ihmiskauppa näkyväksi

EU:n ihmiskaupan vastaisena päivänä 18.10. Helsingissä järjestettiin Walk For Freedom -kävely, eli hiljainen mielenosoitus tietoisuuden lisäämiseksi ihmiskaupasta ja sen vastaisesta työstä.
Kannanotto 17.10.2025

Kannanotto: Hallituksen päätökset voivat lisätä tai lopettaa asunnottomuuden – nyt on valittava suunta

Vuoden 2024 lopulla Suomessa oli 3 806 asunnotonta. Suomi on ollut asunnottomuuden vähentämisen mallimaa, mutta 12 vuoden myönteisen kehityksen jälkeen asunnottomuus lähti viime vuonna selkeään nousuun. Erityisesti katuasunnottomuus on lisääntynyt: ulkona, porrashuoneissa ja ensisuojissa yöpyi 694 ihmistä, mikä on 230 enemmän kuin vuotta aiemmin. Asunnottomien yön kansalaisliike muistuttaa, että hallituksen päätökset voivat lisätä tai lopettaa asunnottomuuden. Nyt on valittava suunta.