Julkaistu 15.12.2017 11:51

Joulupadan avajaiset olivat menestys!

Eilen vietettiin Joulupata-keräyksen avajaisia Kampissa. Kiitos yleisölle ja esiintyjille!

Nyt joulupadat ovat ilmestyneet katukuvaan. Tarkemmat tiedot löydät osoitteesta: joulupata.fi 

Alla muutama kuva avajaisista. Lisää kuvia löydät Flickristä

Juontaja Piia Koriseva kertoi päivän tapahtumista. Lisäksi taiteilija Tero Silvonen ruiskumaalasi jättikokoista joulukorttia, jonka toteutukseen yleisö sai esittää omat toivomuksensa.

Siru lauloi yhdessä säestäjä Dora Lukacsen kanssa. Lisäksi jättipata "porisi" koko päivän Kampin keskusaukiolla.

Esiintymässä oli myös rap-artisti KID1.

... ja Pelastusarmeijan soittokunta.

Uutinen 05.04.2026

Pelastusarmeijan pääsiäistervehdys

Pääsiäisenä kristityt juhlivat sitä, että Jeesus voitti kuoleman ja toi maailmaan toivon. Videolla Pelastusarmeijan Suomen ja Viron territorion johtajat everstiluutnantit Saga Lippo ja Esa Nenonen pohtivat kysymystä: "Mikä on totuus?"
Pääsiäistervehdys 03.04.2026

Kenraalin pääsiäistervehdys 2026

Pelastusarmeijan kansainvälisen johtajan, kenraali Lyndon Buckinghamin pääsiäistervehdys.
Artikkeli 26.03.2026

Yhtenäisyyden, sovinnon ja rauhan asialla

Suomen Ekumeeninen Neuvosto sai viime syyskuussa uuden pääsihteerin, kun Laura Häkli valittiin tehtävään seuraavalle viisivuotiskaudelle. Laura on toteuttanut talkoopäiviä, jolloin hän on käynyt tutustumassa ja osallistumassa työyhteisöihin eri jäsenkirkoissa, myös Pelastusarmeijassa. Talkoopäivien yhteydessä meillä oli mahdollisuus istua keskustelemaan ekumeniasta, Lauran uudesta tehtävästä ja sen tarjoamista mahdollisuuksista kirkkojen yhtenäisyyden edistämiseksi.
Artikkeli 18.03.2026

Yhteiskuntavastuu – reilu peli

”Yksikään ihminen ei ole saari”, kirjoitti englantilainen pappi ja runoilija John Donne 1600-luvulla. Leikillisesti voisi sanoa, että suomalaiset ovat poikkeus. He vetäytyvät mielellään omalle saarelleen, mieluiten metsän keskelle ja yksin. Suomalainen osaa olla myös hyvin reviiritietoinen. Aivan tätä Donne ei kuitenkaan sanonnallaan hakenut. Hän viittasi siihen, kuinka me ihmiset olemme osa suurempaa kokonaisuutta, mannerta. Vaikutamme toinen toisemme hyvinvointiin –tai pahoinvointiin.