Julkaistu 16.12.2016 12:00

Joulupatakeräys avattiin puurotarjoilulla

Joulupatakeräyksen avaus pidettiin Helsingin Rautatieasemalla eilen. 
Junien tulolaiturilla tarjoiltiin riisipuuroa aamulla ja iltapäivällä. Puuroa tarjottiin kaikkiaan 300 litraa ja keskipäivän aikaan glögiä 90 litraa. Ohjelmaan kuului mm. Kaisaniemen ala-asteen musiikkiluokka 4C:n joululaulusikermä. 

Avajaistilaisuus pidettiin myöhemmin illalla. Siinä esiintyi Temppelin osaston soittokunta, everstiluutnantti Cedric Hills puhui ja kapteeni Saga Lippo kertoi keräyksestä ja sen varojen käyttämisestä. Tilaisuuden juonsi Kai Jämsä.

Joulupata-keräys täyttää tänä vuonna 110 vuotta. Avajaisten suunnitteluun ja toteutukseen saimme apua tuotantoyhtiö Moodboardilta ja visuaalisiin elementteihin mainostoimisto Make it Simpleltä ja Romo&Romolta. Puurotarjoilussa auttoivat mm. ravintolakoulu Perhon kokkiopiskelijat sekä muutamia opiskelijoita Diakoniaopistosta ja Helsingin yliopistosta. Myös riisit saimme lahjoituksena ja kanelisokerit tarjosi Suomen Sokeri.

Joulupatojen tuotto käytetään vähävaraisten perheiden, nuorten, syrjäytyneiden ja vanhusten auttamiseen. Varoilla jaetaan ruokaa, vaatteita ja lahjakortteja sekä järjestetään muun muassa leirejä ja harrastustoimintaa. Noin puolet joulupatatuotosta käytetään jouluna ja toinen puoli seuraavina kuukausina joulun jälkeen. Joulupata auttaa siis myös ensi vuoden puolella. 
Joulupadat ovat kaduilla 16.-23.12. ja lahjoittaa voi myös netissä, jossa voi perustaa myös oman padan. Nettikeräys jatkuu 31.12. asti. 

Tarkemmat tiedot: www.joulupata.fi 


Kuvat: Toni Kaarttinen

Lisää kuvia avajaistapahtumasta täällä 



Tilaa Sotahuuto itsellesi tai ystävällesi

Sotahuuto kertoo Pelastusarmeijan maailmanlaajuisesta työstä ja tarjoaa artikkeleissaan hyvää sanomaa.

Tilaa Sotahuuto tästä



Uutinen 24.08.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.
Artikkeli 20.08.2026

Parempi ja turvallisempi arki kaikille

Pelastusarmeijan Castréninkadun tilapäisen asumisen yksikössä on valmistunut merkittävä uudistus, kun rakennuksen seitsemäs kerros on otettu käyttöön osana yksikön toimintaa. Kyse ei kuitenkaan ole vain uusista tiloista, vaan osasta laajempaa kehitystyötä, jonka tavoitteena on parantaa asumisen laatua, turvallisuutta ja toimivuutta vuosiksi eteenpäin.
Artikkeli 18.08.2026

Yhteinen suunta: Sosiaalisen työn yhteistyöpäivät

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan sosiaalisen työn yhteistyöpäiviin.
Uutinen 15.08.2026

Majuri Raija Lähteiseltä valloittava omaelämäkerta

Majuri Raija Lähteiseltä ilmestyy syyskuun alussa omaelämäkerta "Elämän sävyjä ja renkaita – armon varassa". Kirjan julkistamistilaisuutta vietetään keskiviikkona 2.9. Helsingin osastossa.