Julkaistu 28.4.2017 14:11

Kaksi hopeapalkintoa Joulupata-mainonnalle

Pelastusarmeijan Joulupata-mainonta sai jälleen kerran huomiota, kun se palkittiin 27.4. Suomen merkittävimmässä luovan suunnittelun kilpailussa Vuoden Huipuissa.

Vuoden Huiput -kilpailun tarkoituksena on nostaa mainonnan ja graafisen suunnittelun tasoa Suomessa. Kilpailun järjestää vuonna 1933 perustettu visuaalisen viestinnän järjestö Grafia, joka  muun muassa jakaa apurahoja, myöntää erilaisia tunnustuksia ja julkaisee Grafia-lehteä.

Joulupata-mainonta sai hopeaa kahdesta eri  sarjasta . Nämä olivat printtisarja ja filmisarja.  Printtisarjan " Pelastusrengas"-ideaa kuvailtiin yksinkertaisella tavalla tehokkaaksi ja filmiämme tunteisiin vaikuttavana ja elokuvallisena.

Kiitos yhteistyökumppanillemme Make it Simple -mainostoimistolle, joka antoi suunnittelutyön ilmaiseksi!

Katso kaikki voittajat täältä.

Uutinen 30.10.2026

Kirkkojen johtajat: Vihollisen rakastaminen on vahvin vastalääke polarisaatioon

Lähimmäisen – ja jopa vihollisen – rakastaminen on tässä ajassa äärimmäisen vallankumouksellista ja vaikeaa, mutta se on myös vahvin vastalääke polarisaatioon, sanovat suomalaiset kirkonjohtajat. Kuusitoista kirkkojen ja kristillisten yhteisöjen johtajaa pitää jyrkentynyttä keskustelukulttuuria, vastakkainasettelua ja polarisaatiota vakavana ongelmana, kuten Taloustutkimuksen tuoreen kyselytutkimuksen mukaan myös suurin osa suomalaisista. Lähiaikoina kirkoissa pidetään esillä polarisaation lieventämisen teemoja ja kannustetaan seurakuntalaisia kohtaamisiin.
Artikkeli 29.10.2026

Aku Ankkojen ja Sotahuutojen välissä

Jyrki Linnankiven elämässä usko, rock ja virret kuuluvat samaan tarinaan.
Uutinen 27.10.2026

Marraskuun Sotahuuto on ilmestynyt

Marraskuu pysäyttää. Pyhäinpäivä kääntää katseen taaksepäin ja isänpäivä heihin, jotka ovat kantaneet meitä. Samalla nousee kysymys siitä, minkä varaan oma elämä on rakennettu. Moni etsii vastausta siihen vasta silloin, kun jokin pettää alta.
Uutinen 26.10.2026

Asunnottomuus ja turvallinen naapurusto puhuttivat asukasillassa

Kurvin työryhmä järjesti 13.10. Pelastusarmeijan Helsingin osaston tiloissa asukasillan teemalla ”Asunnottomuus ja Asunto ensin -mallin palvelut”. Mikä on asunnottomuuden nykytila? Miten tuettu asuminen toimii? Miten rakentaa turvallista ja toimivaa yhteiseloa naapurustossa?