Julkaistu 10.4.2017 09:41

Kansainvälinen Pelastusarmeija jakaa ruokaa Itä-Afrikan nälänhädästä kärsiville ihmisille


Kuivuuden ja sadon epäonnistumisen vuoksi alueella kuolee nälkään satoja ihmisiä päivittäin. Pelkästään Keniassa on kolme miljoonaa nälkää näkevää ihmistä.

Kansainvälisen Pelastusarmeijan apu keskittyy erityisesti Pohjois-Keniaan, jonne maan presidentti on julistanut hätätilan. 

Turkanassa, joka on Etelä-Sudanin ja Etiopian rajalla, pelastusupseerit jakavat ruoka-apua tuhansille miehille, naisille ja lapsille, mm. maissia, papuja, riisiä ja ruokaöljyä. Muiden järjestöjen kanssa koordinoidaan siten, että pahimmassa hädässä olevat yhteisöt saavat avun ensin.

Pelastusarmeijan pitkäaikaiset projektit Turkanassa opettavat yhteisöjen jäseniä selviämään tulevista kuivista kausista. Muun muassa paikalliset koululaiset oppivat istuttamaan pawpawin kaltaisia kuivuutta kestäviä kasveja ja suojaamaan ne piikikkäillä kasvilajeilla eläimiltä. Monille koululaisille varmistetaan avun turvin myös ravinteikas ja täyttävä ateria päivittäin.

Isiolassa Pelastusarmeija on saanut tuoreeltaan valmiiksi ison porausreiän jonka kautta virtaa puhdasta vettä niin ruoanlaittoon kuin viljelysten kastelemiseenkin. Järjestö tekee myös parhaillaan virallista arviota ympäri maata, jotta uhanalaisimmat alueet saavat jatkossa vieläkin tehokkaampaa apua. Yhteistyö kansallisten, paikallisten ja muiden järjestöjen asiantuntijoiden kanssa on avainroolissa, niin nyt kuin tulevaisuudessakin.  

Kenraali André Cox viittasi Itä-Afrikan kriisiin pääsiäisviestissään sanomalla, että "meille voi helposti tulla avuton tunne kun mietimme näin suurta katastrofia... mutta voimme luottaa Jumalaan ja sen kautta rohkaistua tekemään muutakin kuin vain ajattelemaan myötätunnolla. Ehkä voimme näin paaston keskellä miettiä myös niitä asioita joita voisimme tehdä auttaaksemme vähäosaisia." 

Kansainvälisen Pelastusarmeiajn Afrikan Kriisirahastoon voi tehdä lahjoituksen osoitteessa https://secure20.salvationarmy.org/donation.jsp?projectId=IHQ-Africa_Fund

 

Uutinen 05.04.2026

Pelastusarmeijan pääsiäistervehdys

Pääsiäisenä kristityt juhlivat sitä, että Jeesus voitti kuoleman ja toi maailmaan toivon. Videolla Pelastusarmeijan Suomen ja Viron territorion johtajat everstiluutnantit Saga Lippo ja Esa Nenonen pohtivat kysymystä: "Mikä on totuus?"
Pääsiäistervehdys 03.04.2026

Kenraalin pääsiäistervehdys 2026

Pelastusarmeijan kansainvälisen johtajan, kenraali Lyndon Buckinghamin pääsiäistervehdys.
Artikkeli 26.03.2026

Yhtenäisyyden, sovinnon ja rauhan asialla

Suomen Ekumeeninen Neuvosto sai viime syyskuussa uuden pääsihteerin, kun Laura Häkli valittiin tehtävään seuraavalle viisivuotiskaudelle. Laura on toteuttanut talkoopäiviä, jolloin hän on käynyt tutustumassa ja osallistumassa työyhteisöihin eri jäsenkirkoissa, myös Pelastusarmeijassa. Talkoopäivien yhteydessä meillä oli mahdollisuus istua keskustelemaan ekumeniasta, Lauran uudesta tehtävästä ja sen tarjoamista mahdollisuuksista kirkkojen yhtenäisyyden edistämiseksi.
Artikkeli 18.03.2026

Yhteiskuntavastuu – reilu peli

”Yksikään ihminen ei ole saari”, kirjoitti englantilainen pappi ja runoilija John Donne 1600-luvulla. Leikillisesti voisi sanoa, että suomalaiset ovat poikkeus. He vetäytyvät mielellään omalle saarelleen, mieluiten metsän keskelle ja yksin. Suomalainen osaa olla myös hyvin reviiritietoinen. Aivan tätä Donne ei kuitenkaan sanonnallaan hakenut. Hän viittasi siihen, kuinka me ihmiset olemme osa suurempaa kokonaisuutta, mannerta. Vaikutamme toinen toisemme hyvinvointiin –tai pahoinvointiin.