Julkaistu 23.3.2016 09:58

Kenraali pyytää rukoilemaan Brysselin iskujen johdosta

KANSAINVÄLINEN UUTINEN

Kenraali on lähettänyt rukousvetoomuksen Brysselin tilanteen johdosta. Terroristit hyökkäsivät lentokentälle ja Maelbeekin metroasemalle ja ainakin 34 ihmistä kuoli ja monia loukkaantui. Kenraali pyytää pelastusarmeijalaisia ja kaikkia Pelastusarmeijan ystäviä rukoilemaan iskujen uhrien, pelastustoimien, politiikkojen sekä iskun tekijöiden puolesta.

Eversti Daniel Naud, Ranskan ja Belgian territorion johtaja, matkusti Brysseliin eilen ennen iskujen tapahtumista. Hän kertoo: ’On todella vaikeaa liikkua kaupungissa tällä hetkellä ja poliisiautoja on kaikkialla’.Pelastusarmeijan vuosikokous, joka oli tarkoitus pitää Brysselissä, on peruttu. Eversti kertoo, että Pelastusarmeija on tarjonnut apua viranomaisille ja on valmistautunut tarjoamaan ruokaa ja suojaa uhreille.

Majurit Mike ja Ruth Stannet ovat Belgian alueen aluejohtajia Brysselissä sekä Pelastusarmeijan edustajat EU:n asioissa. Majuri kiittää rukouksista ja myötätunnosta, jota he ovat saanet kaikkialta maailmasta. Hän kertoo: ’Lähitulevaisuudessa näemme miten elämä alkaa sujumaan ja miten tiukennetut turvallisuustoimet tulevat vaikuttamaan jokapäiväiseen elämäämme. Iskujen jälkeen Pelastusarmeijan henkilöstö pyrki saamaan lapset turvallisesti koulusta, sillä kaikki liikenne oli pysähtynyt ja ihmisiä neuvottiin pysyttelemään paikoillaan. ’

 Kansainvälisen päämajan viestintäosaston raportti

Eija Kornilow
Viestintäsektori

Uutinen 24.08.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.
Artikkeli 20.08.2026

Parempi ja turvallisempi arki kaikille

Pelastusarmeijan Castréninkadun tilapäisen asumisen yksikössä on valmistunut merkittävä uudistus, kun rakennuksen seitsemäs kerros on otettu käyttöön osana yksikön toimintaa. Kyse ei kuitenkaan ole vain uusista tiloista, vaan osasta laajempaa kehitystyötä, jonka tavoitteena on parantaa asumisen laatua, turvallisuutta ja toimivuutta vuosiksi eteenpäin.
Artikkeli 18.08.2026

Yhteinen suunta: Sosiaalisen työn yhteistyöpäivät

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan sosiaalisen työn yhteistyöpäiviin.
Uutinen 15.08.2026

Majuri Raija Lähteiseltä valloittava omaelämäkerta

Majuri Raija Lähteiseltä ilmestyy syyskuun alussa omaelämäkerta "Elämän sävyjä ja renkaita – armon varassa". Kirjan julkistamistilaisuutta vietetään keskiviikkona 2.9. Helsingin osastossa.