Julkaistu 19.4.2016 15:06

Pelastusarmeija tarjoaa hätäapua Ecuadorissa

Pelastusarmeija tekee katastrofityötä maanjäristyksen koettelemassa Ecuadorissa. Maan luoteisrannikolle iskenyt maanjäristys on vaatinut ainakin 350 kuolonuhria, ja luvun uskotaan vielä nousevan. Kyseessä on Ecuadorin tuhoisin luonnonmullistus sitten vuoden 1949.

Pelastusarmeija tekee kaikkensa auttaakseen, kertoo Etelä-Amerikan läntisen territorion johtaja, komentaja Torben Eliasen. Esmeraldasin kaupungin osasto ja monitoimitalo tarjoavat apua, ja myös Mantan kaupungin Pelastusarmeija on aktiivisesti mukana. Majuri Fabian Jaimen johtama avustusryhmä on matkalla Pedernalesin kaupunkiin mukanaan vettä, kynttilöitä ja ruokaa ihmisille, jotka ovat joutuneet jättämään kotinsa.

Kenraali André Cox pyytää rukoilemaan ecuadorilaisten puolesta, erityisesti järistyksessä menehtyneiden perheenjäsenten sekä pelastusarmeijalaisten ja muiden apua ja toivoa tarjoavien ihmisten puolesta.

Lisää kuvia katastrofialueelta täällä.

Tue katastrofityötämme

Artikkeli 18.08.2026

Yhteinen suunta: Sosiaalisen työn yhteistyöpäivät

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan sosiaalisen työn yhteistyöpäiviin.
Uutinen 15.08.2026

Majuri Raija Lähteiseltä valloittava omaelämäkerta

Majuri Raija Lähteiseltä ilmestyy syyskuun alussa omaelämäkerta "Elämän sävyjä ja renkaita – armon varassa". Kirjan julkistamistilaisuutta vietetään keskiviikkona 2.9. Helsingin osastossa.
Artikkeli 14.08.2026

Syyskesä – kypsyyden ja sadonkorjuun aikaa

Syyskesällä on oma äänensä. Se kuiskii tulevasta syksystä. Se ei huuda kuten kevät, eikä polta kuten keskikesä; se puhuu hiljaa. Syyskesällä valo vähenee, aamut viilenevät ja illat kutsuvat meitä vetäytymään sisälle aikaisemmin. Pellot ovat kultaisia, hedelmät roikkuvat raskaana oksilla – se on näky kypsyydestä, mutta myös katoavaisuudesta. Syyskesä muistuttaa meitä, että kaikella on aikansa.
Artikkeli 11.08.2026

Kaiken keskellä on Jeesus

Ruotsalainen upseeripariskunta, majurit Anna-Lena ja Christian Paulsson, ovat verrattain uusi näky Pelastusarmeijan päämajalla. He aloittivat territoriossamme helmikuun alussa tuplaroolissa ohjelmasektorin päälliköinä ja Temppelin osaston johtajina. Ennen Suomea he palvelivat aluejohtajina Puolassa. Miten työskentely kolmessa eri maassa on eronnut toisistaan – ja mikä onkaan se yhdistävä tekijä?