Julkaistu 15.6.2017 14:31

Pelastusarmeija tulipalon uhrien ja pelastustyöntekijöiden tukena Lontoossa

Pelastusarmeijan joukot avustavat Lontoossa sekä Grenfell Towerin tulipalon uhreja että pelastustyöntekijöitä.

Pelastusarmeija jatkaa Lontoon pelastuslaitoksen tukemista Grenfell Towerin alueella. Lahjoitusvarojen ansiosta Pelastusarmeija pystyy tarjoamaan ruokaa, juomaa ja kokeneita vapaaehtoisia pelastajien ja poliisien avuksi ja tueksi.

Notting Hillin kaupunginosassa Portobello Roadilla Pelastusarmeijan kirkko on muutettu perheiden yhteyskeskukseksi. Ihmisten ystävällisyys ja anteliaisuus on häkellyttänyt Armeijan työntekijät. Tällä hetkellä lahjoitustarvikkeita on tarpeeksi, ja ihmisiä pyydetään pitämään tavarat itsellään, kunnes Pelastusarmeija ja muut avustusjärjestöt ovat selvittäneet tulipalosta selvinneiden ihmisten tarpeet.

Tällä välin tukea voi antaa tekemällä lahjoituksen Pelastusarmeijan katastrofityön joukoille
täällä tai tukemalla tulipalon uhreja Kensington and Chelsea Foundationin kautta täällä

Artikkeli 04.09.2026

Pelastusarmeijan Soppa auttaa nyt Malmilta käsin

Pelastusarmeija on tehnyt paluun Helsingin Malmin kaupunginosaan. Pelastusarmeijan sosiaalipalvelukeskus – tuttavallisesti Soppa – on muuttanut Kalliosta Malmille. Suuremmat tilat vastaavat kasvavaan tarpeeseen ja tarjoavat mahdollisuuden uudenlaisiin toimintoihin.
Artikkeli 27.08.2026

Syyskuun Sotahuuto on ilmestynyt

Sotahuudon syyskuun numerossa tutustutaan muun muassa Euroopan ihmiskaupan vastaiseen työhön ja Helsingin sosiaalipalvelukeskuksen "Sopan" toimintaan ja uusiin tiloihin.
Artikkeli 25.08.2026

Oulun osasto – kylmän Pohjolan lämmin sydän

Oulussa sijaitsee territoriomme pohjoisin osasto. Vaikka Oulun voi eteläsuomalaisen silmin laskea kylmäksi Pohjolaksi, on osastomme siellä kaikkea muuta – se on lämmin ja sydämellinen paikka, johon kaikki ovat tervetulleita.
Uutinen 24.08.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.