Julkaistu 22.11.2017 16:35

Pelastusarmeijan kampanja noteerattiin mainoskilpailuissa

Pelastusarmeijan kampanja, jossa Tarja Halonen ja Peter Westerbacka ovat antaneet kasvonsa hyvälle asialle, on saanut tunnustusta kahdessa merkittävässä mainosalan kilpailussa.

Kampanja voitti kansainvälisessä Epica Awards -mainoskilpailussa hopeaa. Epica Awards -kilpailu järjestettiin ensimmäisen kerran jo 1987 Pariisissa. Kilpailun tavoitteena on palkita erinomaista luovuutta. Osallistujia on tänä päivänä yli 70 maasta.

Sama kampanja on valittu myös Effie Finland - kilpailun finalistien joukkoon. Effie-kilpailu mittaa erityisesti mainnonan tuloksellisuutta. Kampanja on shortlistalla kahdessa eri kategoriassa.

New York American Marketing Association perusti Effien vuonna 1968 ja nyt kilpailu järjestetään kansallisesti jo yli 40 maassa. Suomen voittajat julkistetaan 25.1. 2018.

Artikkeli 13.05.2026

Yhteinen suunta: Lasten iCare-myymälä

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan Lasten lomakodilta löytyvään lasten "iCare-myymälään".
Artikkeli 06.05.2026

Elämän esteiden yli uskon voimalla

20-vuotias aitajuoksijalupaus Antti Sainio ei säväytä vain tuloksillaan ja kisamenestyksellään, vaan myös sillä, että hän uskaltaa rohkeasti uskoa – ja näyttää sen myös maailmalle.
Uutinen 01.05.2026

Hepen matka halki Suomen on alkanut!

Vapunpäivän aamuna 1.5. vietettiin Heikki ”Hepe” Tanskasen hyväntekeväisyysjuoksun lähtöön siunaamista Pelastusarmeijan Temppelillä. Hepe juoksee seuraavien kuuden viikon aikana 1 843 kilometrin matkan Helsingistä Jäämerelle. Hepe askeltaen lapsiperheille -tempauksen tavoitteena on kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen, jolla tuetaan vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa.
Lehdistötiedote 28.04.2026

Hyväntekeväisyysjuoksu halki Suomen – varoja Pelastusarmeijan kautta lapsiperheille

Heikki ”Hepe” Tanskanen lähtee vapunpäivänä 1.5. Helsingistä 1843 kilometrin hyväntekeväisyysjuoksulle kohti Jäämerta. Hepe askeltaen lapsiperheille -tempauksen tavoitteena on kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen, jolla tuetaan vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa.