Julkaistu 22.5.2019 10:50

Pelastusarmeijan katastrofityö sykloni Idain tuhoalueella jatkuu

Sykloni Idai aiheutti tulvia ja suurta tuhoa Mosambikissa, Malawissa ja Zimbabwessa. Pelastusarmeija tukee ihmisiä kotien ja elämien jälleenrakentamisessa.

Kansainvälinen katastrofityöntekijä, kapteeni Heather Rossouw raportoi Beiran kaupungista Mosambikista: ”Hävitystä on edelleen paljon, mutta sykloni Idain tuhoamia koteja ollaan vähitellen jälleenrakentamassa. Ihmiset ovat hyvin luovia rakentaessaan uusia koteja puuta ja mutaa käyttäen.”

Pelastusarmeija on tähän mennessä auttanut 1 500 perhettä kolmella alueella. Näille perheille on jaettu ruokapakkauksia, joissa on ollut 20 kg viljaa (riisiä tai maissia), 10 kg papuja ja 2 litraa ruokaöljyä. Myös muita kuin ruokatarvikkeita on jaettu: 500 perheelle on annettu hyttysverkot, huopia, vedenpuhdistusainetta, saippuaa, pyykkisaippuaa, kulhoja, mukeja ja lautasia.

”Hätä on edelleen suuri”, kapteeni Roussow kertoo, ”mutta me näemme toivon pilkahduksia. Olemme hyvin kiitollisia Mosambikiin suunnatusta avusta ja jatkamme työtämme paikallisissa yhteisöissä.”

Pelastusarmeija toimittaa apua Mosambikin lisäksi Malawiin ja Zimbabween sykloni Idain tuhoalueille. Hätäapuvaihe on pikkuhiljaa päättymässä, mutta tuen tarve jatkuu hamaan tulevaisuuteen.

Kansainvälisen katastrofityön raportti

Pääsiäistervehdys 03.04.2026

Kenraalin pääsiäistervehdys 2026

Pelastusarmeijan kansainvälisen johtajan, kenraali Lyndon Buckinghamin pääsiäistervehdys.
Artikkeli 26.03.2026

Yhtenäisyyden, sovinnon ja rauhan asialla

Suomen Ekumeeninen Neuvosto sai viime syyskuussa uuden pääsihteerin, kun Laura Häkli valittiin tehtävään seuraavalle viisivuotiskaudelle. Laura on toteuttanut talkoopäiviä, jolloin hän on käynyt tutustumassa ja osallistumassa työyhteisöihin eri jäsenkirkoissa, myös Pelastusarmeijassa. Talkoopäivien yhteydessä meillä oli mahdollisuus istua keskustelemaan ekumeniasta, Lauran uudesta tehtävästä ja sen tarjoamista mahdollisuuksista kirkkojen yhtenäisyyden edistämiseksi.
Artikkeli 18.03.2026

Yhteiskuntavastuu – reilu peli

”Yksikään ihminen ei ole saari”, kirjoitti englantilainen pappi ja runoilija John Donne 1600-luvulla. Leikillisesti voisi sanoa, että suomalaiset ovat poikkeus. He vetäytyvät mielellään omalle saarelleen, mieluiten metsän keskelle ja yksin. Suomalainen osaa olla myös hyvin reviiritietoinen. Aivan tätä Donne ei kuitenkaan sanonnallaan hakenut. Hän viittasi siihen, kuinka me ihmiset olemme osa suurempaa kokonaisuutta, mannerta. Vaikutamme toinen toisemme hyvinvointiin –tai pahoinvointiin.
Uutinen 16.03.2026

Kumppanuuskeräys 2026 – Skippaa ja Lahjoita

Pelastusarmeijan paikallisyksiköt Pakistanissa, Ghanassa, Togossa, Paraguayssa, Argentiinassa ja Uruguayssa tekevät pitkäjänteistä työtä perheiden, lasten ja yhteisöjen auttamiseksi.