Julkaistu 30.6.2020 06:00

Sotahuuto 130 vuotta - Arkistojen aarteita: Hyvää lomaa (1967)

Hyvää sanomaa vuodesta 1890 lähtien! Sotahuuto on yksi Suomen pitkäikäisimmistä tauotta julkaistuista aikakauslehdistä. Tässä sarjassa kurkistamme Sotahuudon arkistojen kätköihin.
Kesällä 1967 kirjoitettiin hyvin ajattomasta aiheesta – lomailusta. Kirjoitus on yhtä ajankohtainen kuin yli 50 vuotta sitten. Tosin matkailusta joutunemme tänä kesänä pidättymään, mutta onneksi kesästä ja lomasta voi nauttia ajasta ja paikasta riippumatta! 

n:o20         10.–16.6.1967

Hyvää lomaa!


Missä sinä vietät kesälomasi? Onko sinulla ehkä auto ja asuntovaunu ja olet sen takia päättänyt käyttää hyväksesi leirintäalueita, joita on kaikkialla. Tai ehkä olet varannut huoneen jossakin kylpyläkaupungissa sijaitsevasta lepokodista. Tai sinä ehkä kuulut niihin, jolla ei ole autoa eikä asuntovaunua, ei edes telttaa. Silloin sinun on käytettävä skootteria,linja-autoa, junaa tai lentokonetta. Tai onko ehkä niin, että pidät tällä kertaa työloman – sinulla ei ole varaa ottaa lomaa eikä matkustaa mihinkään?

Minkä takia me matkustamme jonnekin, mikälise vain on mahdollista? Esitin tämän kysymyksen muutamille tuttavilleni. Muutamat sanoivat:

– Niinhän on tapa tehdä.

Joku sanoi:

– Minä matkustan voidakseni rentoutua. Menen aina jonnekin meren rannalle, jossa voin uida ja ottaa aurinkoa, otan mukaani paljon kirjoja ja nautin elämästäni. Minusta on inhottavaa matkustaa autossa ristiin rastiin maasta toiseen, radion pauhatessa koko ajan pop-musiikkia. Katson mielelläni iltaisin TV:tä mutta vain jonkin aikaa ja vain tiettyjä ohjelmia. Tuollaisen loman jälkeen sekä vaimoni että minä olemme kuin uusia ihmisiä, valmiit aloittamaan uuden työvuoden. Ja lapset rakastavat merta ja he ovat jo suuria, että heitä ei tarvitse koko aikaa valvoakaan.

Eräs nuori nainen sanoi suoraan matkustavansa muualle ”pitääkseen hauskaa”. Hänen mielestään lomaan kuuluu poikaystävä, auto ja matkaradio.

Henkilö, jolle kaikkein viimeksi esitin kysymykseni sanoi haluavansa ”päästä kaikesta eroon”. Hän näytti varsin hämmentyneeltä, kun kysyin mistä hän oikein tahtoi päästä eroon. Ja sitten hän alkoi luetella: työnantaja, työtoverit, velat ja kaikki ne sekavat seikat joihin hän oli sekaantunut ja joista hän ei päässyt irtaantumaan.

Matkustatko sinä muualle viettämään lomaasi? Jos matkustat, älä vie huolia mukaasi. Sinulla on tarpeeksi kannettavaa ilman moisia matkavarusteita. Muttaälä unohda kuitenkaan ottaa mukaasi tiettyjä itseäsi koskevia perusvaatimuksia. Jokaisella on oikeus ”paeta” vähäksi aikaa arjen huolia ja taakkoja, mutta kenenkään ei pitäisi tinkiä hengellisestä ja moraalisesta mittapuustaan. Ei voi todellakaan pitää lomaa oikeiden elämän periaatteiden noudattamisessa.

Hyvää lomaa! Jumala siunatkoon sinua! Jumala tahtoo siunata lomankin aikana!

Peter Simkin


Tilaa Sotahuuto itsellesi tai ystävällesi

Sotahuuto kertoo Pelastusarmeijan maailmanlaajuisesta työstä ja tarjoaa artikkeleissaan hyvää sanomaa.

Tilaa Sotahuuto tästä

Uutinen 05.04.2026

Pelastusarmeijan pääsiäistervehdys

Pääsiäisenä kristityt juhlivat sitä, että Jeesus voitti kuoleman ja toi maailmaan toivon. Videolla Pelastusarmeijan Suomen ja Viron territorion johtajat everstiluutnantit Saga Lippo ja Esa Nenonen pohtivat kysymystä: "Mikä on totuus?"
Pääsiäistervehdys 03.04.2026

Kenraalin pääsiäistervehdys 2026

Pelastusarmeijan kansainvälisen johtajan, kenraali Lyndon Buckinghamin pääsiäistervehdys.
Artikkeli 26.03.2026

Yhtenäisyyden, sovinnon ja rauhan asialla

Suomen Ekumeeninen Neuvosto sai viime syyskuussa uuden pääsihteerin, kun Laura Häkli valittiin tehtävään seuraavalle viisivuotiskaudelle. Laura on toteuttanut talkoopäiviä, jolloin hän on käynyt tutustumassa ja osallistumassa työyhteisöihin eri jäsenkirkoissa, myös Pelastusarmeijassa. Talkoopäivien yhteydessä meillä oli mahdollisuus istua keskustelemaan ekumeniasta, Lauran uudesta tehtävästä ja sen tarjoamista mahdollisuuksista kirkkojen yhtenäisyyden edistämiseksi.
Artikkeli 18.03.2026

Yhteiskuntavastuu – reilu peli

”Yksikään ihminen ei ole saari”, kirjoitti englantilainen pappi ja runoilija John Donne 1600-luvulla. Leikillisesti voisi sanoa, että suomalaiset ovat poikkeus. He vetäytyvät mielellään omalle saarelleen, mieluiten metsän keskelle ja yksin. Suomalainen osaa olla myös hyvin reviiritietoinen. Aivan tätä Donne ei kuitenkaan sanonnallaan hakenut. Hän viittasi siihen, kuinka me ihmiset olemme osa suurempaa kokonaisuutta, mannerta. Vaikutamme toinen toisemme hyvinvointiin –tai pahoinvointiin.