Julkaistu 17.11.2023 07:00

Tähtiä ja tahroja tai ehkä tarralappu

Max Lucado on kirjoittanut ihanan pienen kirjan mepposista. Mepposet ovat puunveistäjä Eelin tekemiä pieniä puuhahmoja. Ne kuluttavat aikaansa kiinnittämällä tähtiä ja tahroja toinen toisiinsa. Jos on tehnyt jotain hyvää tai on taitava jossain, saa tähden, ja jos on epäonnistunut tai nolannut itsensä, saa tahran. Punichello oli kömpelö mepponen, joka sai aina tahroja ja vielä erittäin monia. Hän tuli koko ajan surullisemmaksi ja jäi omien epäonnistumistensa vangiksi.

Olen nähnyt monia ihmisiä, jotka ovat keränneet itselleen tahroja ja toisia, jotka mielellään keräävät itselleen tähtiä. Tyttö makaa viikosta toiseen lastenosaston sängyssä ja häntä syötetään letkulla. Ahdistus syömisestä ja siitä, ettei tavoita aivan liian alhaista omaa ihannepainoa aiheuttaa sen, että hän kerää itselleen tahroja joka kerta, kun hän syö.

Nuorimies tekee kovasti töitä monenlaisten asioiden parissa siksi, että hän innostuu haasteista, mutta tämä johtaa paniikkikohtauksiin, uupumukseen ja ylirasitukseen. Hän on ensin kerännyt itselleen tähtiä, mutta ne putoavat pois ja muuttuvat tahroiksi joka kerta, kun hän epäonnistuu. Koululainen ei saa mentyä kouluun ja jää ensin silloin tällöin päiväksi kotiin istumaan. Lopulta hän saa koko ajan tahroja, ja ahdistus kasvaa. Jos onnistut työssäsi, saat tähden, ja jos epäonnistut, saat tahran. Nykyisin niin monet asiat aiheuttavat stressiä meille ihmisille, ja niin me voimme pahoin tavalla tai toisella.

Ahdistuksesta, masennuksesta ja uupumuksesta on tullut tavallisia diagnooseja. Usein tuntuu, ettei mikään kelpaa tai ole tarpeeksi. Luemme Facebookista ja muusta somesta siitä, miten yhdellä on upeasti sisustettu koti, toisella kaunis puutarha, kolmannella hyvin kasvatetut ja menestyvät lapset, neljännellä hieno ura, ja sitten luulemme, että meidän pitää pärjätä noissa asioissa yhtä hyvin saadaksemme tähtiä. Kukaan ei halua tahroja, mutta silti niitä tulee helposti, ja ne tuovat mukanaan häpeää ja ahdistusta. Luulemme, että meidän pitää itse luoda oma arvomme.

Punichello tuli yhä surullisemmaksi, kunnes hän eräänä päivänä tapasi Lucian. Lucialla ei ollut tähtiä eikä tahroja. Hän kertoi Punichellolle, että hän tapasi puunveistäjä Eelin joka päivä, ja sen takia tähdet ja tahrat eivät tarttuneet häneen. Punichello halusi tulla samanlaiseksi kuin Lucia. Sinunkin pitäisi käydä Eelin luona, Lucia sanoi Punichellolle. Hän voi auttaa sinua pääsemään eroon tahroista. Niin Punichello eräänä päivänä rohkaisi mielensä ja kiipesi vuorenrinnettä ylös Eelin talolle. Eeli nosti Punichellon työpöydälleen ja selitti, miten hieno hän oli ja miten hän oli veistänyt Punichellon juuri sellaiseksi kuin oli halunnut. Eeli oli veistänyt kaikki mepposet ilman ainuttakaan tähteä tai tahraa, ne olivat mepposten omaa keksintöä. Eeli pyysi Punichelloa käymään joka päivä, aivan kuten Luciaa. Jos tulet minun luokseni joka päivä ja kuuntelet mitä sanottavaa minulla on sen sijaan, että mietit tähtiä ja tahroja, tahrat putoavat kohta pois, Eeli sanoi Punichellolle. Kun Punichello oli menossa ulos, ensimmäinen tahra irtosi.

Lukemassani lehtiartikkelissa kerrottiin, että toisillemme tekemät pienet hyvät teot voivat lievittää sekä tekijän että vastaanottajan ahdistusta. Esimerkkinä mainittiin, että voi vaikka kirjoittaa tarralapulle jotain kannustavaa ja kiinnittää sen työkaverin näppäimistölle tai huoneen oveen. Artikkelin mukaan tutkimukset ovat osoittaneet, että pienet positiiviset teot muiden hyväksi vähentävät ensisijaisesti tekijän ahdistusta. Ovatko nämä tarralaput tähtiä, joita me jakelemme? Voivat olla, mutta jos olemme ensin käyneet Eelin (Jumalan) luona, voivat laput tai ystävälliset teot olla tervehdys Jumalalta, ja se saa tahran irtoamaan tai tähden tuntumaan vähemmän tärkeältä. Jakakaamme siis tarralappuja, joiden sanomana on, että SINÄ olet arvokas, eivät tekosi, koska olet Jumalan luoma ja Hänen silmissään arvokas.

Katarina Nordström
pelastussotilas, Uusikaarlepyy

Tämä kirjoitus on luettavissa ruotsiksi Sotahuudon numerossa 11/2023.

Kuvitus: Freepik (AI)



Tilaa Sotahuuto itsellesi tai ystävällesi

Sotahuuto kertoo Pelastusarmeijan maailmanlaajuisesta työstä ja tarjoaa artikkeleissaan hyvää sanomaa.

Tilaa Sotahuuto tästä 

Uutinen 14.09.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.
Artikkeli 14.09.2026

Turvallisuus

Istuin neuvotteluissa, joissa pohdittiin psykologisen turvallisuuden merkitystä työpaikalla. Niin moni tekijä vaikuttaa siihen, miten me jaksamme töissä. Yksilötasolla se voi tarkoittaa sitä, että uskallamme olla oma itsemme ilman pelkoa tai yhteisötasolla sitä, että uskallamme ottaa yhteisiä riskejä ja uskallamme jopa tehdä virheitä. Me olemme toistemme työilmapiiri, ja meidän tulee hoitaa suhteitamme hyvin.
Artikkeli 08.09.2026

Lähisuhdeväkivalta – särö maailman onnellisimmassa maassa

Suomi on valittu jo yhdeksännen kerran peräkkäin maailman onnellisimmaksi maaksi vuoden 2026 World Happiness Reportissa. Raportissa on vertailtu suomalaisten itsensä kokemaa elämänlaatua yhteiskunnassa muiden maiden vastaaviin mittareihin. Keskimääräinen hyvinvointi ei kuitenkaan merkitse sitä, etteikö yksittäisillä ihmisillä olisi vaikeuksia elämässään. Lähisuhdeväkivalta koskettaa monia ihmisiä, enimmäkseen naisia.
Artikkeli 04.09.2026

Pelastusarmeijan Soppa auttaa nyt Malmilta käsin

Pelastusarmeija on tehnyt paluun Helsingin Malmin kaupunginosaan. Pelastusarmeijan sosiaalipalvelukeskus – tuttavallisesti Soppa – on muuttanut Kalliosta Malmille. Suuremmat tilat vastaavat kasvavaan tarpeeseen ja tarjoavat mahdollisuuden uudenlaisiin toimintoihin.