Julkaistu 24.6.2015 13:28

Britannian rahapaja valmistaa Pelastusarmeijan 150-vuotisjuhlakolikon

Britannian kuninkaallinen rahapaja The Royal Mint laskee liikkeelle erityisen viiden punnan kolikon Pelastusarmeijan 150-vuotisjuhlan kunniaksi. Rahapajan mukaan kyseessä on ensimmäinen virallisen rahapajan lyömä Pelastusarmeijan kolikko.

Kolikossa näkyy tuttu Pelastusarmeijan kilpi sekä laakeriseppele. Designin inspiraationa ovat olleet joululauluja kaduilla soittavat Pelastusarmeijan puhallinyhtyeet ja niiden synnyttämä lämmin ja tuttu tunnelma. Kolikon kruunapuolella on kuningatar Elisabet II:n kuva ja vuosiluku, kuten kaikissa virallisissa Britannian kolikoissa.

Kolikoista ilmestyy kaksi erilaista versiota: hopeanvärinen nikkelikuparikolikko sekä aitoa hopeaa oleva kolikko. Nikkelikuparikolikon hinta on 13 puntaa ja hopeakolikon, jota lyödään 1 500 kappaletta, hinta on 80 puntaa. Kolikkoja voi ostaa suoraan kuninkaallisesta rahapajasta, ja niitä tulee olemaan myynnissä Pelastusarmeijan kansainvälisessä Boundless-kongressissa.

Uutinen 17.06.2026

Sopassa vietettiin avajaisia

Pelastusarmeijan sosiaalipalvelukeskus, tuttavallisesti Soppa, muutti uusiin tiloihin Helsingin Malmille viime huhtikuussa. Nyt 17. kesäkuuta vietettiin virallisia avajaisia, kun kansainväliset vieraat, esikuntapäällikkö ja maailmanlaajuisen naistyön sihteeri, komentajat Edward ja Shelley Hill vierailivat Suomessa.
Lehdistötiedote 17.06.2026

Hepe juoksi avun 160 lapsiperheelle

Heikki ”Hepe” Tanskanen saapui sunnuntaina 14. kesäkuuta Norjan Kirkkoniemeen päätettyään 1843 kilometrin hyväntekeväisyysjuoksunsa halki Suomen Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen lapsiperheiden hyväksi kertyi tempauksen aikana 13 650 euroa.
Artikkeli 16.06.2026

Runoilija Elina Salminen - Luojan luovuuden pisaroita

Elina Salmisella on mielenkiintoinen ja harvinainen ammatti. Hän on päätoiminen runoilija. Hänet tunnetaan arkisista, helposti lähestyttävistä – sekä samalla lohduttavista ja voimaannuttavista runoista. Hän on julkaissut lukuisia runokirjoja ja ylläpitää suosittua Kesken-runosivua sosiaalisen median alustoilla. Elina vieraili keväällä puhujavieraana Pelastusarmeijan naisten hengellisessä päivässä. Samalla Sotahuudolla oli mahdollisuus jututtaa tätä arjen tunteiden tulkitsijaa.
Tapahtuma 15.06.2026

Armon jäljet -valokuvanäyttely

Tervetuloa valokuvaaja Ville Antero Sahan hengelliseen valokuvanäyttelyyn "Armon jäljet" Pelastusarmeijan Tampereen osastolle, Satakunnankatu 27. Näyttelyn avajaisia vietetään sunnuntaina 21.6. klo 14 jumalanpalveluksen yhteydessä. Kesäkuussa näyttely on auki 21.6.-30.6. osaston aukioloaikojen puitteissa. Elokuussa näyttely avautuu uudelleen, ja on nähtävillä lokakuun loppuun. Lämpimästi tervetuloa!