Julkaistu 7.9.2021 17:17

Pelastusarmeija tarjoaa apua hurrikaani Idan vaurioittamilla alueilla USA:ssa

Pelastusarmeija on käynnistänyt laaja-alaiset avustustoimet USA:n etelävaltioissa. Hirmumyrsky iski sunnuntaina 29. elokuuta. Muutamia päiviä myöhemmin miljoona ihmistä oli edelleen vailla sähköä, ja tuulien ja tulvien aiheuttamat vahingot alkoivat selvitä.

”Tavoitteemme on haasteista huolimatta auttaa mahdollisimman monia”, kertoo USA:n eteläisen territorion katastrofityön johtaja Jeff Jellets. ”Tiimimme tarjoavat tarvikkeita, ruokaa ja vettä, ja olemme valmiita antamaan ihmisille myös henkistä ja hengellistä tukea.”

Elokuun viimeiseen päivään mennessä 140 000 ateriaa oli valmiina jaettavaksi. 38 avustusrekkaa oli valmiina, ja 17 autoa oli matkalla naapuriosavaltioista. Näistä avustusrekoista työntekijät ja vapaaehtoiset jakelevat ruokaa ja juomaa, välttämättömyystarvikkeita ja henkistä tukea myrskystä selvinneille ja pelastustyöntekijöille.

Sähkökatkot ovat suurin haaste tällä hetkellä, mutta työtä tehdään kunkin yhteisön tarpeiden mukaan. Jokaisesta ruokarekasta voidaan tarjota jopa 1 500 ateriaa päivässä. Ruoka-avun antamisessa Pelastusarmeijan yhteistyökumppanina ovat baptistiseurakunnat.

Apua annetaan myös Pelastusarmeijan osastoista. Pelastusarmeijan työntekijät tekevät yhteistyötä viranomaisten ja muiden kumppaneiden kanssa pysyäkseen tilanteen tasalla ja kehittääkseen toimintaa tarvetta vastaavaksi.

Kansainvälisen päämajan uutinen
Artikkeli 18.03.2026

Yhteiskuntavastuu – reilu peli

”Yksikään ihminen ei ole saari”, kirjoitti englantilainen pappi ja runoilija John Donne 1600-luvulla. Leikillisesti voisi sanoa, että suomalaiset ovat poikkeus. He vetäytyvät mielellään omalle saarelleen, mieluiten metsän keskelle ja yksin. Suomalainen osaa olla myös hyvin reviiritietoinen. Aivan tätä Donne ei kuitenkaan sanonnallaan hakenut. Hän viittasi siihen, kuinka me ihmiset olemme osa suurempaa kokonaisuutta, mannerta. Vaikutamme toinen toisemme hyvinvointiin –tai pahoinvointiin.
Uutinen 16.03.2026

Kumppanuuskeräys 2026 – Skippaa ja Lahjoita

Pelastusarmeijan paikallisyksiköt Pakistanissa, Ghanassa, Togossa, Paraguayssa, Argentiinassa ja Uruguayssa tekevät pitkäjänteistä työtä perheiden, lasten ja yhteisöjen auttamiseksi.
Uutinen 12.03.2026

Pelastusarmeijan uusi iCare secondhand -myymälä avautui Tampereella

Uusin Pelastusarmeijan iCare secondhand -hyväntekeväisyysmyymälä avautui tänään Epilässä, Tampereella. Tampereelta löytyy myös toinen myymälä keskeiseltä paikalta Koskikeskuksesta.
Artikkeli 11.03.2026

Yhteinen suunta: Väinölän asumispalveluyksikkö

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan Väinölän asumispalveluyksikköön.