Julkaistu 27.9.2022 14:04

Pelastusarmeijan johtajat kokoontuvat Kanadassa

Pelastusarmeijan kansainväliset johtajat kokoontuvat Vancouverissa 24. syyskuuta – 1. lokakuuta 2022. Kyseessä on ensimmäinen kenraali Brian Peddlen johtama kansainvälinen konferenssi sekä ensimmäinen kerta sitten vuoden 2017, kun johtajat tapaavat kasvotusten. 

Konferenssin tavoitteena on vahvistaa yhteishenkeä, mietiskellä yhdessä käytännön ja teologisia kysymyksiä ja pohtia, miten kansainvälinen Pelastusarmeija voi parhaiten täyttää tehtävänsä 2000-luvulla. Tapaamisessa keskitytään identiteettiin, ihmisiin ja prioriteetteihin. 

Kenraali Brian Peddle sanoi: – Minulle tulee mieleen Reinhold Niebuhrin tyyneysrukous: ”Jumala suokoon minulle tyyneyttä hyväksyä asiat, joita en voi muuttaa, rohkeutta muuttaa, mitkä voin, ja viisautta erottaa nämä toisistaan.” Rukous puhuu muutoksesta, mutta siinä on muutakin. Se puhuu erottelukyvystä. Siitä, että osaamme tunnistaa omat vahvuutemme ja heikkoutemme. Meidän tehtävämme on tarkastella kriittisesti liikkeemme toiminnan tarkoituksenmukaisuutta nykymaailmassa. Hedelmällisen pohdinnan pitäisi auttaa meitä muotoilemaan strategia, joka saa Pelastusarmeijan kukoistamaan ja täyttämään heikoimmassa asemassa olevien tarpeet ilman ennakkoluuloja tai syrjintää. 

Lisätietoa johtajien konferenssista täällä (englanniksi).

Kansainvälisen päämajan uutinen

Lehdistötiedote 11.09.2025

Pelasta pala Porvoota – Solhem tarvitsee uuden katon

Porvoon kulttuurihistoriallisesti arvokas päiväkoti Solhem on vaarassa rapistua. Yli 110-vuotiaan rakennuksen vesikatto ja ilmanvaihto on uusittava, jotta toiminta voi jatkua. Pelastusarmeija käynnistää syyskuussa 2025 varainkeräyksen ja kutsuu kaikki mukaan pelastamaan palan Porvoota.
Kannanotto 03.09.2025

Kannanotto: Asunnottomuustyön rahoituksen turvaaminen on yhteinen etu

Pelastusarmeija on allekirjoittanut kannanoton, jossa peräänkuulutetaan STEA-rahoituksen tärkeyttä asunnottomuustyötä tekeville järjestötoimijoille.
Artikkeli 02.09.2025

Siw Broman: Bolivian lapset sydämenasiana

Siw Broman on tehnyt elämäntyönsä kummilapsien parissa. Hän muutti nuorena naisena Boliviaan ja on työskennellyt siellä Pelastusarmeijan kummitoiminnassa yli kolmenkymmenen vuoden ajan. Hänen elinikäinen unelmansa omasta lastenkodista toteutui vuonna 2006, kun lastenkoti Corazón Grande Casa Baste Fanebust avasi ovensa Cochabamban kaupungin lähellä sijaitsevassa Tiquipayan kylässä. Siellä haavoittuvaisessa asemassa olevat tytöt saivat uuden turvallisen kasvuympäristön.
Artikkeli 02.09.2025

Siw Broman: Bolivias barn ligger mig varmt om hjärtat

Siw Broman har gjort det till sin livsuppgift att arbeta med fadderbarn. Som ung kvinna flyttade hon till Bolivia och har jobbat där i över trettio år inom ramen för Frälsningsarméns arbete med fadderbarn. Där förverkligades hennes livslånga dröm om ett eget barnhem år 2006, när barnhemmet Corazón Grande Casa Baste Fanebust slog upp sina dörrar.