Julkaistu 27.9.2022 14:04

Pelastusarmeijan johtajat kokoontuvat Kanadassa

Pelastusarmeijan kansainväliset johtajat kokoontuvat Vancouverissa 24. syyskuuta – 1. lokakuuta 2022. Kyseessä on ensimmäinen kenraali Brian Peddlen johtama kansainvälinen konferenssi sekä ensimmäinen kerta sitten vuoden 2017, kun johtajat tapaavat kasvotusten. 

Konferenssin tavoitteena on vahvistaa yhteishenkeä, mietiskellä yhdessä käytännön ja teologisia kysymyksiä ja pohtia, miten kansainvälinen Pelastusarmeija voi parhaiten täyttää tehtävänsä 2000-luvulla. Tapaamisessa keskitytään identiteettiin, ihmisiin ja prioriteetteihin. 

Kenraali Brian Peddle sanoi: – Minulle tulee mieleen Reinhold Niebuhrin tyyneysrukous: ”Jumala suokoon minulle tyyneyttä hyväksyä asiat, joita en voi muuttaa, rohkeutta muuttaa, mitkä voin, ja viisautta erottaa nämä toisistaan.” Rukous puhuu muutoksesta, mutta siinä on muutakin. Se puhuu erottelukyvystä. Siitä, että osaamme tunnistaa omat vahvuutemme ja heikkoutemme. Meidän tehtävämme on tarkastella kriittisesti liikkeemme toiminnan tarkoituksenmukaisuutta nykymaailmassa. Hedelmällisen pohdinnan pitäisi auttaa meitä muotoilemaan strategia, joka saa Pelastusarmeijan kukoistamaan ja täyttämään heikoimmassa asemassa olevien tarpeet ilman ennakkoluuloja tai syrjintää. 

Lisätietoa johtajien konferenssista täällä (englanniksi).

Kansainvälisen päämajan uutinen

Artikkeli 13.05.2026

Yhteinen suunta: Lasten iCare-myymälä

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan Lasten lomakodilta löytyvään lasten "iCare-myymälään".
Artikkeli 06.05.2026

Elämän esteiden yli uskon voimalla

20-vuotias aitajuoksijalupaus Antti Sainio ei säväytä vain tuloksillaan ja kisamenestyksellään, vaan myös sillä, että hän uskaltaa rohkeasti uskoa – ja näyttää sen myös maailmalle.
Uutinen 01.05.2026

Hepen matka halki Suomen on alkanut!

Vapunpäivän aamuna 1.5. vietettiin Heikki ”Hepe” Tanskasen hyväntekeväisyysjuoksun lähtöön siunaamista Pelastusarmeijan Temppelillä. Hepe juoksee seuraavien kuuden viikon aikana 1 843 kilometrin matkan Helsingistä Jäämerelle. Hepe askeltaen lapsiperheille -tempauksen tavoitteena on kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen, jolla tuetaan vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa.
Lehdistötiedote 28.04.2026

Hyväntekeväisyysjuoksu halki Suomen – varoja Pelastusarmeijan kautta lapsiperheille

Heikki ”Hepe” Tanskanen lähtee vapunpäivänä 1.5. Helsingistä 1843 kilometrin hyväntekeväisyysjuoksulle kohti Jäämerta. Hepe askeltaen lapsiperheille -tempauksen tavoitteena on kerätä varoja Pelastusarmeijan Auta ihmistä -keräykseen, jolla tuetaan vähävaraisia lapsiperheitä Suomessa.