Julkaistu 29.3.2022 14:59

Pelastusarmeijan Joulupata kiittää

Pelastusarmeijan Joulupata-keräys tuotti vuonna 2021 lähes 900 000 euroa. Pelastusarmeija kiittää lämpimästi kaikkia lahjoittajia ja vapaaehtoisia!

Joulupata-keräys on maamme pitkäaikaisin joulukeräys, se järjestettiin ensimmäisen kerran jo vuonna 1906. Joulupata-keräyksen tuotolla avustetaan taloudellisiin vaikeuksiin joutuneita kotitalouksia Suomessa. Merkittävimmät kohderyhmät ovat edelleen lapsiperheet, pieneläkeläiset ja työttömät. Apua annetaan ruoka- ja vaatelahjoituksina sekä ostokortteina. Varoilla voidaan tukea myös erilaista harrastustoimintaa sekä järjestää leirejä ja kerhoja eri kohderyhmille.

Perinteiset joulupadat ilmestyvät kadulle jälleen 15.12.2022 mutta joulupataan voi lahjoittaa ympärivuoden sähköisten maksukanavien kautta. Eri vaihtoehdot löytyvät joulupata.fi -sivustolta. Apua tarvitaan läpi vuoden.

Mukana paljon hyvää tahtoa

Pelastusarmeija ja avun saajat ovat kiitollisia kaikille raha- ja tavaralahjoittajille, vapaaehtoisille ja hyväntahtoisille yrityksille, jotka vuonna 2021 antoivat aikaansa, asiantuntemustaan ja mediatilaa sekä kampanjoivat keräyksen hyväksi. Näistä mainittakoon Lions Club, Abloy Oy, Make it Simple, Otto-tuotanto, ohjaaja Markus Virpiö, valokuvaaja Anton Sucksdorff, Dentsu, S-ryhmä, K-ryhmä, Suomalainen Kirjakauppa, Helsingin Villasukkatehdas, OP Ryhmä, Otavamedia, Yle, MTV Media, Discovery Networks, JCDecaux, Clear Channel, Ulcona, Bauer Media, Aller Media, Radio Helsinki, Tori.fi, Finnkino ja Tietoset Finland Oy.

Lisäksi lukuisat muut yritykset ja tahot ovat tukeneet joulupataa raha- ja tavaralahjoituksin sekä asiantuntemuksellaan.  

Lisätietoa Joulupata-keräyksestä:
Markkinoinnin ja yritysyhteistyön vastaava Mira Vuorenpää
puh. 050 4733 646, mira.vuorenpaa@pelastusarmeija.fi
www.joulupata.fi

Uutinen 23.06.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.
Artikkeli 23.06.2026

FinStones – iloa levittävä harrastus

Mikä ihmeen FinStones? Mahdollisesti viime kesänä saatoit kuulla tästä tai törmätä kaupungilla kauniisti maalattuihin kiviin, jotka joku oli jättänyt löydettäväksi. Pienestä kivestä syntyy ilon, luovuuden ja yhteisöllisyyden ketju – nauti kiven koristelusta ja ilahdu toisen ilosta, kun hän löytää piilottamasi kiven. Ylläty iloisesti, jos itse löydät kiven!
Tapahtuma 21.06.2026

Armon jäljet -valokuvanäyttely

Tervetuloa valokuvaaja Ville Antero Sahan hengelliseen valokuvanäyttelyyn "Armon jäljet" Pelastusarmeijan Tampereen osastolle, Satakunnankatu 27. Näyttelyn avajaisia vietetään sunnuntaina 21.6. klo 14 jumalanpalveluksen yhteydessä. Kesäkuussa näyttely on auki 21.6.-30.6. osaston aukioloaikojen puitteissa. Elokuussa näyttely avautuu uudelleen, ja on nähtävillä lokakuun loppuun. Lämpimästi tervetuloa!
Uutinen 17.06.2026

Sopassa vietettiin avajaisia

Pelastusarmeijan sosiaalipalvelukeskus, tuttavallisesti Soppa, muutti uusiin tiloihin Helsingin Malmille viime huhtikuussa. Nyt 17. kesäkuuta vietettiin virallisia avajaisia, kun kansainväliset vieraat, esikuntapäällikkö ja maailmanlaajuisen naistyön sihteeri, komentajat Edward ja Shelley Hill vierailivat Suomessa.