Julkaistu 2.5.2023 12:34

Pelastusarmeijan Joulupata kiittää

Pelastusarmeijan Joulupata-keräystulos oli vuonna 2022 lähes 1 000 000 euroa.  Pelastusarmeija kiittää lämpimästi kaikkia lahjoittajia ja vapaaehtoisia!

Joulupata-keräys on maamme pitkäaikaisin joulukeräys, se järjestettiin ensimmäisen kerran jo vuonna 1906. Joulupata-keräyksen tuotolla avustetaan taloudellisiin vaikeuksiin joutuneita kotitalouksia Suomessa. Merkittävimmät kohderyhmät ovat edelleen lapsiperheet, pieneläkeläiset ja työttömät. Apua annetaan ruoka- ja vaatelahjoituksina sekä ostokortteina. Varoilla voidaan tukea myös erilaista harrastustoimintaa sekä järjestää leirejä ja kerhoja eri kohderyhmille.

Perinteiset joulupadat ilmestyvät kadulle jälleen 15.12.2023 mutta Joulupataan voi lahjoittaa ympärivuoden sähköisten maksukanavien kautta. Eri vaihtoehdot löytyvät joulupata.fi -sivustolta. Apua tarvitaan läpi vuoden.

Mukana paljon hyvää tahtoa

Pelastusarmeija ja avun saajat ovat kiitollisia kaikille raha- ja tavaralahjoittajille, vapaaehtoisille ja hyväntahtoisille yrityksille, jotka vuonna 2022 antoivat aikaansa, asiantuntemustaan ja mediatilaa sekä kampanjoivat keräyksen hyväksi. Näistä mainittakoon Lions Club, Make it Simple, Otto-tuotanto, ohjaaja Markus Virpiö, valokuvaaja Anton Sucksdorff, Dentsu, S-ryhmä, Suomalainen Kirjakauppa, Helsingin Villasukkatehdas, Otavamedia, Yle, MTV Media, JCDecaux, Clear Channel, Mediateko, Bauer Media, Aller Media, Radio Helsinki, Finnkino, OnePlus Finland, Ilouutiset, SecuryCast, Mall Voice, PunaMusta, Ketunleikki ja Pilkkoset. 

Lisäksi lukuisat muut yritykset ja tahot ovat tukeneet joulupataa raha- ja tavaralahjoituksin sekä asiantuntemuksellaan.

Lisätietoa Joulupata-keräyksestä:

Markkinoinnin ja yritysyhteistyön vastaava Mira Vuorenpää, puh. 050 4733 646,  mira.vuorenpaa@pelastusarmeija.fi. 

Joulupata.fi  

Keräyslupa

RA/2021/1383. Myöntäjä: Poliisihallitus. 

Kuvia

Lisää kuvia Pelastusarmeijan uutishuoneesta Joulupata 2022 .

Artikkeli 18.03.2026

Yhteiskuntavastuu – reilu peli

”Yksikään ihminen ei ole saari”, kirjoitti englantilainen pappi ja runoilija John Donne 1600-luvulla. Leikillisesti voisi sanoa, että suomalaiset ovat poikkeus. He vetäytyvät mielellään omalle saarelleen, mieluiten metsän keskelle ja yksin. Suomalainen osaa olla myös hyvin reviiritietoinen. Aivan tätä Donne ei kuitenkaan sanonnallaan hakenut. Hän viittasi siihen, kuinka me ihmiset olemme osa suurempaa kokonaisuutta, mannerta. Vaikutamme toinen toisemme hyvinvointiin –tai pahoinvointiin.
Uutinen 16.03.2026

Kumppanuuskeräys 2026 – Skippaa ja Lahjoita

Pelastusarmeijan paikallisyksiköt Pakistanissa, Ghanassa, Togossa, Paraguayssa, Argentiinassa ja Uruguayssa tekevät pitkäjänteistä työtä perheiden, lasten ja yhteisöjen auttamiseksi.
Uutinen 12.03.2026

Pelastusarmeijan uusi iCare secondhand -myymälä avautui Tampereella

Uusin Pelastusarmeijan iCare secondhand -hyväntekeväisyysmyymälä avautui tänään Epilässä, Tampereella. Tampereelta löytyy myös toinen myymälä keskeiseltä paikalta Koskikeskuksesta.
Artikkeli 11.03.2026

Yhteinen suunta: Väinölän asumispalveluyksikkö

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan Väinölän asumispalveluyksikköön.