Julkaistu 11.11.2016 13:36

Pelastusarmeijan Helsingin sosiaalipalvelukeskus täyttää 125 vuotta

Pelastusarmeija avasi slummiaseman Helsinkiin 9.11.1891, kaksi vuotta sen jälkeen kun työ oli alkanut Suomessa. Ensimmäinen slummiasema perustettiin levottomaan Punavuoren kaupunginosaan, Pursimiehenkatu 25:een. Vuosien varrella toimintaa on ollut eri paikoissa. 1930-luvun lopulta lähtien Helsingin slummiasema – nykyinen sosiaalipalvelukeskus – on toiminut Kalliossa, Castréninkatu 24:ssä.

Vuosien varrella lukemattomat ihmiset ovat saaneet apua sosiaalipalvelutyön kautta. Monet muistavat erityisesti ”Aviksen” (avustustoimiston) joulujuhlat ja jouluavun, jota vuosittain saa n. 5 000 taloutta.  Kesäisin vähävaraisille on järjestetty lasten ja vanhusten leiritoimintaa. 1990-luvun alun talouslama toi leipäjonot avustuskeskuksen yhteyteen. Edelleen lahjoituksina saatua leipää ja ruokaa jaetaan muiden avustusten ohella. Sosiaalipalvelukeskuksen toimintaa rahoitetaan joulupadasta saaduilla varoilla sekä muilla lahjoituksilla.

Yksi sosiaalipalvelukeskuksen pitkäaikaisimmista johtajista oli majuri Raili Nurminen, joka työskenteli sosiaalipalvelukeskuksessa yli 20 vuotta. Tällä hetkellä sosiaalipalvelukeskuksen johtajana toimii Marja-Liisa Mäkelä. Vakituisia työntekijöitä on viisi, ja tätä nykyä töissä on myös kaksi nuorta tukityöllistettynä. Lisäksi mukana on paljon vapaaehtoisia. Sosiaalipalvelukeskus vietti 125-vuotissyntymäpäiviä tänään pienimuotoisessa tilaisuudessa oman väen ja kutsuvieraiden kesken.

Pelastusarmeijan sosiaalipalvelukeskus jatkaa edelleen työtään, sillä avun tarve ei Suomessa ole vähentynyt. Joulukuussa järjestetään useita joulujuhlia lapsille ja aikuisille sekä annetaan jouluapua kymmenilletuhansille perheille. Keskus on kiireinen läpi vuoden, ja vuositasolla avunsaajien määrä on kymmeniätuhansia kotitalouksia pääkaupunkiseudulla.

 














Uutinen 24.08.2026

Pohjoismaisella yhteistyöllä nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa vastaan

Syksyllä 2026 ja keväällä 2027 Pelastusarmeija Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa järjestää yhteisiä, kaikille avoimia koulutuksia, joissa käsitellään Pohjoismaissa esiintyvää nykyajan orjuutta ja ihmiskauppaa. Tarkoitus on syventyä Pohjoismaissa esiintyvään ihmiskauppaan, erityisesti työperäiseen hyväksikäyttöön. Koulutusvuoden aikana perehdytään erilaisiin toimintatapoihin uhrien tunnistamisessa ja auttamisessa sekä tutustutaan eri Pohjoismaissa käytössä oleviin työmenetelmiin ja saadaan katsaus siihen, miltä ihmiskauppa näyttää tällä hetkellä Pohjoismaissa.
Artikkeli 20.08.2026

Parempi ja turvallisempi arki kaikille

Pelastusarmeijan Castréninkadun tilapäisen asumisen yksikössä on valmistunut merkittävä uudistus, kun rakennuksen seitsemäs kerros on otettu käyttöön osana yksikön toimintaa. Kyse ei kuitenkaan ole vain uusista tiloista, vaan osasta laajempaa kehitystyötä, jonka tavoitteena on parantaa asumisen laatua, turvallisuutta ja toimivuutta vuosiksi eteenpäin.
Artikkeli 18.08.2026

Yhteinen suunta: Sosiaalisen työn yhteistyöpäivät

Pelastusarmeijalla on uusi ”Yksi Armeija – yhteinen suunta” -strategia. Sen keskiössä ovat ihmiset, tehtävä ja perintö. Strategiaan kuuluva kompassimalli ohjaa osastoja ja toimipisteitä erilaisten tehtävien kautta yhteiseen suuntaan. Sarjassa tutustumme Pelastusarmeijan eri yksiköihin ja tähän strategiamatkaan. Tässä osassa tutustutaan sosiaalisen työn yhteistyöpäiviin.
Uutinen 15.08.2026

Majuri Raija Lähteiseltä valloittava omaelämäkerta

Majuri Raija Lähteiseltä ilmestyy syyskuun alussa omaelämäkerta "Elämän sävyjä ja renkaita – armon varassa". Kirjan julkistamistilaisuutta vietetään keskiviikkona 2.9. Helsingin osastossa.